Strona główna | O nas | Kontakt  
     
1
23456789>>>>|

Wielkanoc 2019

Data publikacji: 2019-04-16

"Serce od serca" na Podlasiu

Projekt SERCE OD SERCA rozpoczął się we wrześniu 2018 roku, a na Podlasie zawitał w lutym, a to za sprawą Pani Małgorzata Zbyryt, koordynatorki akcji w naszym województwie i wolontariuszkom z Koła Gospodyń Wiejskich w Gródku, Klubu Wolontariusza "Otwarte Serca" z Michałowa oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Goniądzu.

To właśnie dziś, podczas konferencji prasowej z udziałem marszałka województwa podlaskiego Artur Kosicki, dyrektor BCO Magdaleny Joanny Borkowskiej, kierownika Zakładu Rehabilitacji BCO dr n. med. Joanny Filipowskiej oraz inicjatorek szycia poduch na Podlasiu, pierwsze pacjentki oficjalnie otrzymały te piękne, kolorowe serca.

O co właściwie chodzi z tymi poduchami? Projekt polega na szyciu poduszek w kształcie serca, które wspierają rehabilitację pacjentów po mastektomii na każdym etapie – zarówno zaraz po operacji, jak i wtedy, gdy operacja była wcześniej. Wycięcie węzłów chłonnych zaburza krążenie limfy. Noszenie poduszki powoduje ulgę w obszarze zabiegu. Poduszka może łagodzić ból nacięcia chirurgicznego, chronić przed przypadkowymi uderzeniami, pomagać w łagodzeniu obrzęku i zmniejszać napięcie barku.

Do tej pory uszyto 8500 serc, z czego ok. 400 w województwie podlaskim. Ty też możesz pomóc, bo jak mówi Pani Małgorzata: "Nie musisz umieć szyć! Każdy może włączyć się w akcję. Dowiedz się, czy w Twojej okolicy organizowana jest akcja szycia poduch. Jeśli nie - zorganizuj ją sam!"

Dzisiejsze spotkanie było także okazją do podsumowania wsparcia udzielonego przez obecny Zarząd Województwa Podlaskiego jednostkom ochrony zdrowia, a kwota jest naprawdę imponująca -
65,4 mln zł - tyle Zarząd przyznał na inwestycje w ochronie zdrowia, profilaktykę i promocję zdrowia.

Data publikacji: 2019-04-08

Dziś Światowy Dzień Zdrowia

Data publikacji: 2019-04-07

Nowi konsultanci wojewódzcy w dziedzinach chirurgii onkologicznej i perinatologii

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wręczył w poniedziałek akty powołania konsultanta wojewódzkiego w dziedzinach: chirurgii onkologicznej dr. n. med. Leszkowi Kozłowskiemu oraz perinatologii dr. hab. n. med. Adamowi Lemancewiczowi.

Dr n. med. Leszek Kozłowski jest wieloletnim specjalistą w reprezentowanej dziedzinie, pełni funkcję koordynatora Oddziału Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chirurgii Piersi i Rekonstrukcji Oraz Pododdziałem Leczenia Bólu w Białostockim Centrum Onkologii im. Marii Curie-Skłodowskiej.
Kadencja konsultanta wojewódzkiego trwa pięć lat.

Dr hab. n. med. Adam Lemancewicz jest uznanym specjalistą w reprezentowanej dziedzinie aktualnie zatrudnionym w Klinice Perinatologii ze Szkołą Rodzenia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Zdjęcia: Biuro Wojewody

Data publikacji: 2019-03-25

Pilotaż onkologiczny na Podlasiu

Pilotaż onkologiczny – to główny temat piątkowego spotkania podsekretarza stanu w ministerstwie zdrowia Sławomira Gadomskiego z dyrekcją Białostockiego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego i rektorem Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Minister przedstawił zasady programu pilotażowego dotyczącego onkologii, który realizują już dwa województwa – świętokrzyskie i dolnośląskie. Celem programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci onkologicznej jest ocena organizacji, jakości i efektów opieki onkologicznej. Programem objęta jest koordynacja 5 rodzajów nowotworów: jelita grubego, gruczołu krokowego, piersi, jajnika i płuc. W I półroczu 2019 do pilotażu mają zostać włączone kolejne dwa województwa, w tym podlaskie.

 

 

Data publikacji: 2019-03-22

1
23456789>>>>|
     
:: Strona główna  :: O nas  :: Aktualności  :: Struktura  :: Przetargi  :: Historia  :: Kontakt  :: Linki 
Copyright 2009 - Adam Andruk; Marek Bilmin