Strona główna | O nas | Kontakt  
     
1
23456789>>>>|

Kolejne metamorfozy przed nami!

Data publikacji: 2018-12-10

Mikołaj i Śnieżynka odwiedzili pacjentów naszego Centrum

6 grudnia, w Mikołajki Białosotckie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie odwiedzili wyjątkowi goście - Mikołaj ze Śnieżynką. Kto powiedział, że prezenty mogą otrzymywać tylko dzieci?

W role główne wcielili się aktorzy Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku - Piotr Szekowski i Monika Zaborska.

Każdy pacjent i pacjentka za wierszyk lub piosenkę otrzymał upominek od Kosmetycznego Instytutu Dr Ireny Eris oraz firmy Aurea Pharma. Serdecznie dziękujemy za pomoc i podarowanie kosmetyków na rzecz naszych pacjentów.

Data publikacji: 2018-12-06

Nowa Pracownia Diagnostyki Genetyczno-Molekularnej

W strukturach naszego szpitala w Zakładzie Patomorfologii powstała nowa Pracownia Diagnostyki Genetyczno-Molekularnej, która będzie wykonywać badania diagnostyczne w zakresie analizy istotnych mutacji somatycznych genów koniecznych w klasyfikacji do leczenia chorych na raka jelita grubego oraz czerniaka złośliwego. Zidentyfikowanie wiodącej mutacji w tych nowotworach pozwoli na zindywidualizowane podejście do pacjenta oraz opracowanie i wdrożenie optymalnego schematu terapeutycznego, z zastosowaniem leków ukierunkowanych molekularnie.

W Pracowni Diagnostyki Genetyczno-Molekularnej będzie wykonywana analiza mutacji somatycznych genów KRAS, NRAS, BRAF w materiale tkankowym pacjentów z rakiem jelita grubego oraz genu BRAF w czerniaku złośliwym za pomocą reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR) w czasie rzeczywistym. Mutacje genu KRAS w kodonach 12, 13, 59, 61, 117 i 146 występują w około 30-50% przypadków raka jelita grubego i są istotnym czynnikiem predykcyjnym warunkującym oporność na działanie leków blokujących receptor naskórkowego czynnika wzrostu (z ang. EGFR). Znacznie rzadziej obserwowane, lecz także bardzo istotne klinicznie są mutacje w genie NRAS (około 5%) u chorych na raka jelita grubego. Mutacje genu BRAF występują u około 40-60% pacjentów z czerniakiem nieoperacyjnym lub czerniakiem w IV stadium zaawansowania oraz u 10% chorych na raka jelita grubego. Potwierdzenie obecności mutacji V600 genu BRAF pozwala na wprowadzenie terapii celowanej.

Zastosowanie nowoczesnej i w pełni zautomatyzowanej aparatury w Pracowni Diagnostyki Genetyczno-Molekularnej, z użyciem zwalidowanych i posiadających certyfikat CE IVD testów, zapewni wykonanie dokładnej i bardzo szybkiej diagnostyki molekularnej u chorych na raka jelita grubego i czerniaka złośliwego, co pozwoli na znaczne skrócenie czasu kwalifikacji do terapii pacjentów leczonych w Białostockim Centrum Onkologii.
 

Data publikacji: 2018-12-04

BCO ruszyło ze świąteczną zbiórką książek

W Białostockim Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie oficjalnie rozpoczęła się świąteczna zbiórka książek na rzecz naszych kochanych Pacjentów pod hasłem "(LEK)TURY DLA DUSZY", która potrwa do piątku, 7️ grudnia.

W akcję zaangażowało się III LO w Białymstoku. Uczniowie przynieśli do Centrum ponad  100 książek! Wszystkie zostały opieczętowane i już czekają na wypożyczenie w naszych nowych biblioteczkach.

Przypominamy, że książki można zostawiać w szatni od ul. Warszawskiej i od ul. Ogrodowej.

 

Data publikacji: 2018-12-03

"(LEK)TURY DLA DUSZY"

Na Twojej półce zalegają książki, po które już nie sięgniesz i nie wiesz co z nimi zrobić? Nie wyrzucaj ich!

Zostań świętym Mikołajem i zrób prezent naszym Pacjentom w ramach akcji "(LEK)TURY DLA DUSZY". Przynieś książki do jednego z wyznaczonych w BCO punktów w dniach 3-7 grudnia.

Nowe szafki na książki, ufundowane przez Stowarzyszenie do Walki z Rakiem, pojawią się m.in. w poradniach BCO, Zakładzie Radioterapii, Zakładzie Medycyny Nuklearnej, Zakładzie Diagnostyki Obrazowej. Wszystko po to, by umilić naszym Pacjentom oczekiwanie na wizytę/badanie.

 

Data publikacji: 2018-11-21

1
23456789>>>>|
     
:: Strona główna  :: O nas  :: Aktualności  :: Struktura  :: Przetargi  :: Historia  :: Kontakt  :: Linki 
Copyright 2009 - Adam Andruk; Marek Bilmin