Uczestnicy konferencji podczas wykładu w Hotelu Traugutta.

Trzecia konferencja Ośrodka Diagnostyki i Leczenia Raka Piersi Breast Cancer Unit, która odbyła się w sobotę 12 marca, była okazją do merytorycznej dyskusji specjalistów BCO z różnych dziedzin. Bogaty program naukowy spotkania skupiał się na leczeniu spersonalizowanym raka piersi.

W tej chwili metody biologii molekularnej i badań genetycznych bardzo się rozwinęły. Jesteśmy w stanie tak naprawdę dopasować leczenie do każdej kobiety, do każdego rodzaju nowotworu, bo wiemy, że rak piersi to nie jest jedna choroba – zaznaczyła dr n. med. Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz, koordynator merytoryczny BCU

Doktor podkreśliła także istotę wykonywania badań profilaktycznych i wykrywania raka piersi we wczesnym stadium zaawansowania. Zgłaszalność na mammografię wciąż pozostawia wiele do życzenia, ale w naszym ośrodku widać diametralny wzrost zgłoszeń na to badanie:

W naszym województwie w ubiegłym roku mieliśmy 400-procentowy wzrost wykonywanych mammografii profilaktycznych, co jest chyba ewenementem na skalę kraju, ale to dzięki temu, że ciągle o tym mówimy, ciągle to propagujemy – dodała dr Czartoryska-Arłukowicz.

Sukcesem zakończyła się także konferencja zorganizowana przez gabinet fizjoterapii BCU „Fizjoterapia raka piersi w modelu wielodyscyplinarnym”, która przyciągnęła kilkunastu fizjoterapeutów spoza Białegostoku. Uczestnicy spotkania, poza częścią wykładową, wzięli udział w warsztatach poprowadzonych przez przedstawiciela  firmy Thuasne Polska.