Rusza kolejna edycja kampanii „Nie Miej Tego Gdzieś”, której celem jest podnoszenie świadomości Polaków na temat raka jelita grubego, organizowanej przez Fundację EuropaColon Polska. W pierwszej edycji nacisk kładliśmy przede wszystkim na profilaktykę. W tym roku chcemy być bliżej pacjenta u którego już rozpoznano raka jelita grubego. - wyjaśnia Iga Rawicka, Prezes Fundacji EuropaColon Polska.

W ramach naszych kampanijnych działań kontynuujemy edukację na temat zapobiegania rakowi jelita grubego poprzez znajomość czynników ryzyka i objawów, których nie należy ignorować. Zachęcamy do zgłoszenia się na badanie przesiewowe w kierunku raka jelita grubego po 50. roku życia, ponieważ wczesne wykrycie daje szanse na całkowite wyleczenie. A w trakcie drugiej edycji towarzyszymy pacjentowi z rakiem jelita grubego i wspieramy go w kolejnych etapach choroby. - dodaje Rawicka.

W Polsce od czerwca 2021 roku powstają kolejne Centra Kompetencji Raka Jelita Grubego czyli tzw. Colorectal Cancer Unity. Każdy szpital musi spełnić wiele warunków, by móc podpisać kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Niezbędna jest np. odpowiednio wyposażona pracownia tomografii, rezonansu oraz pracownia endoskopowa. Szpital powinien wykazać się wymaganą liczbą badań endoskopowych i operacji raka jelita grubego, a w zespole multidyscyplinarnym mają znaleźć się m. in. onkolodzy, chirurdzy onkologiczni, radioterapeuta, patomorfolog, ale również psycholog, fizjoterapeuta, dietetyk i zespół pielęgniarek onkologicznych. Ale przede wszystkim nad kolejnymi krokami pacjenta od momentu przyjęcia go do szpitala, aż po kontrolę po leczeniu ma odpowiadać koordynator, którego rolą jest także ułatwienie przepływu informacji między lekarzem a pacjentem
i nadzór nad kompleksowym planem leczenia.

Takie wymagania spełnia Białostockie Centrum Onkologii, z którym fundacja EuropaColon Polska współpracuje już od kilku lat. Dlatego to właśnie w recepcji głównej BCO znajduje się specjalny wyświetlacz ledowy, na którym prezentowane są treści edukacyjne w ramach kampanii „Nie Miej Tego Gdzieś”, przeznaczone dla pacjentów z rakiem jelita grubego. Nie zabraknie również edukacji na temat profilaktyki tego nowotworu. Ponadto dzięki wykorzystaniu kodu QR można przenieść się na stronę internetową kampanii http://niemiejtegogdzies.pl/, gdzie są umieszczone materiały, powstałe z myślą o pacjentach - w tym wiele interesujących nagrań wideo m.in. z udziałem członków białostockiego Colorectal Cancer Unitu.

Dr n med. Kamil Safiejko, chirurg onkolog BCO wyjaśnia jak funkcjonuje Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego (KON-JG) i jak wygląda tzw. „ścieżka pacjenta”. W ramach Colorectal Cancer Unitu pacjent ma być diagnozowany, leczony i później objęty kontrolą po zakończeniu leczenia. Zaczynamy od diagnostyki, oceniamy stopień zaawansowania i podejmujemy odpowiednie leczenie. Leczenie oparte jest głównie na chirurgii, jeżeli jest taka potrzeba wprowadzamy indukcyjną radiochemioterapię przed leczeniem operacyjnym, a jeżeli choroba jest mocno zaawansowana, wtedy włączamy leczenie paliatywne lub objawowe. Każdy pacjent leczony w naszym ośrodku jest objęty opieką psychologiczną przed i w trakcie leczenia, uzyska też pomoc dietetyczną jako przygotowanie do operacji i po leczeniu operacyjnym celem zaadoptowania jelita grubego po leczeniu operacyjnym. Przed każdym leczeniem odbywają się konsylia wielodyscyplinarne, na których omawiany jest plan leczenia pacjenta w obecności chorego i przy zgodzie wszystkich specjalistów, a także chorego, taki plan jest pacjentowi przestawiamy. Po zakończeniu wstępnego leczenia i leczenia operacyjnego odbywa się rekonsylium mające na celu podjęcie decyzji, czy pacjent ma być dalej obserwowany wg naszego schematu i obowiązujących wytycznych, czy też poddany leczeniu uzupełniającemu. Każdy pacjent zostanie objęty kompleksową opieką, dzięki czemu nie czuje się zagubiony. Dr Safiejko dodaje, że: BCO ma aktualnie pod swoją opieką 450 pacjentów. Wykonano też ponad 200 operacji raka jelita grubego, co daje pozycję w pierwszej 10. ośrodków w kraju, jeśli chodzi o liczbę wykonanych takich operacji.

W ramach kampanii „Nie miej tego gdzieś” powstały również materiały wideo z udziałem innych specjalistów z Białostockiego Centrum Onkologii, którzy opowiadają o ważnych zagadnieniach dla pacjenta z rakiem jelita grubego. Dr n. med. Piotrowska-Staworko, gastroenterolog, wyjaśnia dlaczego warto zrobić kolonoskopię. Katarzyna Wojna, fizjoterapeutka tłumaczy, dlaczego rehabilitacja jest ważna w procesie rekonwalescencji i dlaczego warto jak najszybciej wstać po operacji, a Agnieszka Kachniarz-Petelska, pielęgniarka stomijna obala mity na temat stomii i tłumaczy, dlaczego nie warto się jej obawiać, bo często ratuje życie.

Więcej szczegółów na temat samej kampanii i materiały edukacyjne można również znaleźć na dedykowanej podstronie https://europacolonpolska.pl/kampania-nie-miej-tego-gdzies/ na stronie Fundacji EuropaColon Polska.

Partnerem Kampanii jest firma Pierre Fabre Medicament. Patronat nad kampanią objęły: Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej, Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej oraz Konsultant Krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej. Patronat medialny udzieliły: Poradnik Zdrowia, Medexpress, Służba Zdrowia, Rynek Zdrowia, mZdrowie, Co w Zdrowiu, ISBZdrowie, MedKurier i Zwrotnik Raka.

Rak jelita grubego to jedyny nowotwór układu pokarmowego, któremu można zapobiec. Łatwo się go diagnozuje, poddając się kolonoskopii lub wykonując test na krew utajoną w kale. Rak jelita grubego wcześnie wykryty daje niemal 90% pewność wyleczenia. Szacuje się, że w ciągu najbliższych 10 lat liczba chorych na raka jelita grubego wzrośnie do ok. 27 000. Aktualnie mamy 19 000 nowych przypadków rocznie, w tym 12 000 zgonów, ponieważ w Polsce rak jelita grubego wykrywany jest zbyt późno - często w III lub IV stadium choroby, co stanowi ponad 65% nowo zdiagnozowanych przypadków.

W marcu trwa Europejski Miesiąc Świadomości Raka Jelita Grubego. Kampania „Nie miej tego gdzieś. Wszystko o raku jelita grubego.” potrwa do końca roku.

Fundacja EuropaColon Polska została powołana w marcu 2017 roku. Jest członkiem wielu międzynarodowych organizacji pacjentów, w tym Digestive Cancers Europe. Celem działań Fundacji jest przede wszystkim zwiększenie świadomości społecznej na temat nowotworów układu pokarmowego ze szczególnym uwzględnieniem raka jelita grubego. Podstawowym celem Fundacji jest promowanie profilaktyki, wczesnego wykrywania i właściwego leczenia nowoczesnymi i skutecznymi metodami terapeutycznymi w celu poprawy jakości życia pacjentów onkologicznych, a przede wszystkim pomoc w powrocie do zdrowia.

Więcej na stronie: https://europacolonpolska.pl/

Informacje prasowe Fundacji EuropaColon Polska: https://europacolonpolska.pl/press-section/