Dzieci z przedszkola podczas zajęć edukacyjnych z Martyną Milewską, dietetyk BCO, sala konferencyjna szpitala.

Za nami trzy dni pełne wrażeń i niespodzianek. Zakończyliśmy Dni Edukacji Żywieniowej, zorganizowane z okazji trwającego miesiąca świadomości raka jelita grubego z inicjatywy zespołu CCU, przy współpracy z fundacją EuropaColon Polska oraz Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa Oddział w Białymstoku. Głównym celem akcji była edukacja społeczeństwa w zakresie stosowania prawidłowej diety i wyrabiania odpowiednich nawyków żywieniowych.

Na spotkanie z chirurgiem i dietetykiem zaprosiliśmy podlaskich seniorów. W środę odwiedziły nas dzieci z podstawówki oraz młodzież licealna. Czwartek należał do najmłodszych, którzy z zaciekawieniem i zaangażowaniem uczestniczyli w quizie przygotowanym przez Martynę Onichimiuk, dietetyka BCO:

Tak naprawdę uczenie dzieci prawidłowych nawyków to podstawa. W pracy z dorosłym pacjentem, jeśli chodzi o żywienie, głównie pracuję nad zmianą nawyku, który przez wiele lat był powtarzany, powielany i był złym nawykiem. Dlatego jeżeli od najmłodszych lat będziemy uczyli prawidłowego żywienia, prawidłowych nawyków, dużo łatwiej będzie w przyszłości uniknąć chorób, które są żywieniowozależne. – zaznacza dietetyk.

Największą atrakcją była jedyna w Polsce makieta edukacyjna jelita grubego, ukazująca różne zmiany: polipy, stany zapalne, raka.

Maluchy są cudowne! One wiedzą, co jest dobre, pod warunkiem, że my – dorośli pokażemy im dobrą drogę. Dlatego też, uważamy, że te spotkania muszą mieć miejsce, a młodzież, która do nas trafia, maluchy, które są wdzięczne i seniorzy, którzy są świadomi to dla nas największa satysfakcja. – podkreśla Magdalena Borkowska, dyrektor BCO.

Mam nadzieję, że za czterdzieści lat, kiedy te dzieci będą właśnie w tej grupie wiekowej, która potencjalnie ma większe ryzyko wystąpienia raka jelita grubego, to po prostu nie będziemy odnotowywali tak dużej liczby zachorowań jak w tej chwili.

Dodatkowo, dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko ze zdrowymi polskimi produktami od podlaskich producentów. Można było spróbować m.in. kiszonej kapusty, buraków, rzodkiewki, marchewki, soków, suszonych owoców, gruszek oraz jabłek.

Już po raz drugi włączyliśmy się w akcję organizowaną przez Białostockie Centrum Onkologii, gdzie jest prowadzona profilaktyka raka jelita grubego, a my proponujemy jak zdrowo się odżywiać, żeby zapobiec tej chorobie. (…) To są produkty od naszych producentów, z naszych podlaskich pól. Promując tego typu produkty promujemy też naszych producentów. – podkreśla Jadwiga Zabielska, dyrektor Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.