Klikudziesięcioosobowa grupa kobiet, stojąca przed budynkiem, wypuszczająca w niebo różowe balony z helem.

Blisko 350 pacjentek wzięło udział w II Ogólnopolskiej Konferencji dla kobiet w trakcie i po leczeniu raka piersi „Chcę być świadoma i wiedzieć więcej”, która odbyła się w minioną sobotę 22 października w Centrum Dydaktyczno-Naukowym UMB przy ul. Szpitalnej 37 w Białymstoku. Konferencję zorganizowało Białostockie Centrum Onkologii, Centrum Leczenia Chorób Piersi - Breast Cancer Unit oraz Stowarzyszenie do Walki z Rakiem.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, który ciepło przywitał zgromadzone panie:

„Jest mi niezmiernie miło widzieć tyle uśmiechniętych kobiet na tej konferencji. Jestem naprawdę pełen podziwu dla pań zaangażowania i wytrwałości. Jako zarząd województwa wspieramy takie konferencje, ale nie chodzi o to, by tylko rozmawiać, ale też o panie dbać.”

Marszałek zapowiedział także budowę Breast Cancer Unit w województwie podlaskim.

Tematem przewodnim konferencji był rak piersi.

Uczestnicy wysłuchali prelekcji na temat działań niepożądanych radioterapii, postępu w leczeniu trójujemnego raka piersi, a także roli aktywności fizycznej podczas leczenia.

Można było usłyszeć recital wokalny Respiro Duo „Mój oddech, moje pragnienie”, który tworzą pacjentki BCO - Monika Sasinowska oraz Agata Gabryjel.

Była to też szansa, by porozmawiać z dietetykami. Konsultacje odbyły się pod hasłem „Czy dieta może leczyć? Czy suplementy mogą szkodzić?”.  Chętni mogli bezpłatnie przebadać się w kierunku HCV, dostępny był mobilny Punkt Pobrań.

Gościem specjalnym konferencji była jedna z najbardziej wpływowych i rozpoznawalnych Polek -  Magda Gessler, która na podstawie własnych doświadczeń motywowała kobiety do tego, by mimo choroby, nadal z uśmiechem szły przez życie.

W spotkaniu uczestniczyła także dr n. kf. Daria Mejnartowicz, która od 2019 roku prowadzi projekt Breast Cancer Awareness & Sport, dedykowany edukacji w zakresie raka piersi oraz profilaktyki zdrowotnej, szczególnie wśród kobiet w Afryce. Dr n. med. Dorota Kazberuk, zastępca dyrektora ds. lecznictwa, przekazała peruki, chusty, biustonosze i protezy piersi zebrane podczas akcji BCO pod hasłem „Breast Message”, które za pośrednictwem dr Mejnartowicz trafią do potrzebujących kobiet w Ugandzie.

Na znak solidarności z kobietami zmagającymi się z nowotworem piersi uczestniczki konferencji wypuściły w niebo różowe balony.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa zdjęć pacjentki BCO Ewy Woronieckiej „Patomorfologia - nieznane oblicze”.

Partnerem wydarzenia było Województwo Podlaskie.