Dwóch mężczyzn i jedna kobieta pozują do zdjęcia

Podczas konferencji naukowej „Diagnostyka i leczenie raka gruczołu krokowego – nie tylko dylematy”, podsumowaliśmy m.in. akcję Męski Listopad, dzięki której udało nam się przebadać ponad 700 mężczyzn, oznaczając poziom PSA w kierunku rozpoznania problemów z prostatą.

"Głównym celem naszej akcji była zmiana podejścia mężczyzn do zdrowia intymnego, przełamanie wstydu związanego z badaniem oraz zachęcenie do badań profilaktycznych. Zaprosiliśmy panów od 40-tego roku życia do udziału w badaniach laboratoryjnych. (…) Wyniki badań zostały zweryfikowane przez naszych radioterapeutów, z czego 6% badanych to pacjenci z nieprawidłowymi wynikami, którzy zostali skierowani do poradni urologicznej celem dalszej diagnostyki" – zaznacza Emilia Gryko, koordynatorka Zakładu Radioterapii BCO.

Dr n. med. Dorota Kazberuk, zastępca dyrektora BCO ds. lecznictwa przyznała, że świadomość mężczyzn rośnie, ale wciąż jest w tym zakresie dużo do zrobienia:

"Około 40% Polaków w ogóle nie wie, że takie badania są wykonywane, a co piąty Polak uważa, że takie badania nie mają sensu, dlatego nasze akcje mają na celu powiększenie tej świadomości, zachęcenie i obalenie mitu, że badania nie mają sensu. Badania mają sens, pozwalają na wykrycie choroby we wczesnym stopniu zaawansowania, a to daje nam szanse na pełne wyleczenie" – przekonuje dr Kazberuk i dodaje - "Nasze apetyty rosną, mamy nadzieję w przyszłym roku zaprosić jeszcze więcej panów na badania, bo widzimy tego sens."

Specjaliści z różnych ośrodków w Polsce i województwie podlaskim spotkali się, by wymienić się doświadczeniami z zastosowaniem najnowszych metod leczenia raka gruczołu krokowego:

"Spotykamy się w środowisku wielospecjalistycznym urologów, czyli zabiegowców, onkologów klinicznych, onkologów radioterapeutów, diagnostów po to, aby dyskutować nad nowotworami, które dotyczą mężczyzn, przede wszystkim rakiem gruczołu krokowego. Jest to w naszym kraju, w Europie, w Stanach Zjednoczonych najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn, który ma różne oblicza. Może przebiegać łagodnie. Może jego przebieg być tak banalny, że w niektórych wypadkach nie wymaga leczenia (…) ale na drugim biegunie są nowotwory przebiegające bardzo agresywnie, które w krótkim czasie mogą doprowadzić do śmierci pacjenta" – podkreśla prof. Jacek Fijuth, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Podczas konferencji nie zabrakło także spojrzenia na mężczyznę z perspektywy małego i dużego chłopca. Wykład poprowadził Dariusz Duma, filozof:

"Wielu moich kolegów mówi, że tylko dzięki żonie zapisali się na badania, bo żona pogoniła, wymogła, powiedziała itd. Facet, niby w głowie ma ustawione dobrze, ale niestety w sercu, w emocjach, w temperamencie momentami ma szkodliwe mity i przekonania pt. „zawsze sobie poradzę”, „mam być niezłomny”, „i tak nic się nie stanie, a nawet jeśli się stanie, to nic się nie stanie”. I w związku z tym, czy to wizyta u dentysty, czy to badania profilaktyczne, dopóki jeszcze chodzę, to wydaje mi się, że wszystko w porządku."

Gościem spotkania był także ambasador naszej akcji #szybcyizdrowi, polski rajdowiec Jarosław Kazberuk:

"Kolejna edycja, kolejny rok… Mocno zaangażowaliśmy się w tę akcję i cieszymy się, że dużo naszych znajomych i dużo osób związanych z moją działką, czyli sportowcy, przebadało się i część nawet podziękowała za to, że w ten sposób namówiłem do tego, żeby te badania zrobić."