Klikunastoosobowa grupa elegancko ubranych kobiet i mężczyzn pozująca do zdjęcia.

Ponad 200-stu uczestników z całej Polski wzięło udział w I Ogólnopolskim Forum Ośrodków Diagnostyki i Leczenia raka piersi Breast Cancer Unit „Współpraca pomaga być bardziej skutecznym". Inicjatorem konferencji było Centrum Leczenia Raka Piersi BCU, działające w Białostockim Centrum Onkologii.

Jak przyznają organizatorzy, bardzo mile zaskoczyło ich zainteresowanie Forum i liczna frekwencja. Podkreślają, że takie spotkania są potrzebne i mogą przynieść wiele korzyści:

„Takie interdyscyplinarne spotkanie, które pozwala na spotkanie się osób z różnych działów, które zajmują się organizacją pracy Breast Cancer Unitów jest bardzo ważne, ponieważ możemy wtedy wymienić doświadczenia pomiędzy sobą. Oczywiście, nie zaimplementuje się wszystkiego w idealny sposób, ponieważ każdy ośrodek funkcjonuje inaczej, ale jest dużo podpowiedzi” – mówi dr n. o zdr. Elżbieta Potentas, koordynator organizacyjny BCU w BCO i dodaje – „Takich ośrodków powinno być około 70-ciu, na chwilę obecną jest około 30-stu. Rak piersi zbiera ogromne żniwo, my w ubiegłym roku mieliśmy 610 świeżo rozpoznanych raków piersi, w związku z tym jest do ogromna skala, ogromny problem. Powinniśmy dawać dostęp do profilaktyki, powinniśmy się szybko zajmować leczeniem, ponieważ ten rak szybko wykryty daje ogromne szanse na całkowite wyleczenie.”                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         Ośrodki Breast Cancer Unit funkcjonują w Polsce od kilku lat. Obecnie trudno wyobrazić już sobie leczenie raka piersi bez procedur, które obowiązują w systemie kompleksowej opieki nad pacjentkami z tą chorobą onkologiczną. Jednakże codzienna praktyka kliniczna rodzi szereg problemów w codziennym funkcjonowaniu ośrodków BCU - począwszy od tych o charakterze klinicznym, aż po wyzwania organizacyjne czy rozliczeniowe, dlatego celem Forum jest wymiana doświadczeń, dyskusja i czerpanie ze wspólnej nauki.

Dr n. med. Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz, koordynator merytoryczny BCU w BCO podkreśliła istotę współpracy BCO z lekarzami Porozumienia Zielonogórskiego, która pozwala na rozpoczęcie szybkiej diagnostyki pacjentek z podejrzanymi zmianami w obrębie piersi. Zaznaczyła, że marzeniem onkologów jest rozszerzenie roli lekarzy pierwszego kontaktu, także po zakończonym leczeniu onkologicznym:

„Jest to kierunek, w którym musimy zmierzać, nie mamy innego wyjścia. Chodzi o to, żeby lekarze rodzinni uczestniczyli na początku w kierowaniu pacjentek z podejrzanymi zmianami w piersiach bądź jakimiś dolegliwościami, niepokojem i kierowali bezpośrednio te pacjentki do ośrodka Breast Cancer Unit (…) gdzie wdrażamy diagnostykę i wyjaśniamy sytuację, czy jest to zmiana podejrzana w kierunku nowotworu, czy jest to nowotwór, czy w ogóle można się uspokoić. (…) Chcielibyśmy, żeby lekarze rodzinni uczestniczyli w tzw. follow-upie, czyli w opiece nad pacjentkami po zakończonym leczeniu onkologicznym.”

Dr hab. n. med. Elżbieta Senkus-Konefka z Centrum Chorób Piersi w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku zauważa, że świadomość pacjentek jest większa, jednak wciąż na badania profilaktyczne zgłaszają się niechętnie, wypierając myśli o chorobie:

„W tej chwili trudno jest znaleźć przeciętnie inteligentną kobietę, która nie słyszała o tym, że istnieje rak piersi, że jak w piersi coś się dzieje, że to może być rak, że trzeba się zgłosić do lekarza, że trzeba diagnozować. Istnieje myślenie magiczne, że jak nie będę o tym myśleć to to zniknie.”

Gościem specjalnym Konferencji był prof. Alberto Costa, niezwykle doświadczony specjalista w zakresie leczenia raka piersi. Częścią spotkania był warsztat kierowany do osób koordynujących pracę w ośrodkach BCU, którzy mogli się poznać i wymienić dobrymi praktykami w ich szpitalach:

„Ośrodki, które specjalizują się w leczeniu raka piersi, tzw. Breast Cancer Unity, to jest przełom w leczeniu i w opiece nad pacjentem. Myślę, że każdy budował w swoim mieście, w swoim ośrodku samemu takie schematy postępowania opierając się na zaleceniach światowych, europejskich, ale fajnie wymienić się tutaj na gruncie polskim, jak to robimy w innym miejscu, jak możemy wykorzystać doświadczenia innych. To jest bardzo ważne, dlatego, że to jest tak skomplikowane, wieloetapowe leczenie, więc wiedzieć jak to to dobrze robić, a także jak to rozliczać, jak dbać od strony psychoonkologicznej o pacjenta – to jest wszystko bardzo ważne” – dr hab. n. med. Piotr Pluta, Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.