Grupa licealistek słucha wykładu lekarza.

Jakie są objawy raka szyjki macicy? Jak często należy wykonywać cytologię? Co zwiększa ryzyko zachorowania na ten rodzaj nowotworu? Między innymi na te pytania podczas Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy (16-20 stycznia 2023 r.) odpowiadali specjaliści z Białostockiego Centrum Onkologii im. Marii Curie-Skłodowskiej w Białymstoku.


Podczas tegorocznej edycji akcji BCO skupiło się na działaniach edukacyjnych, skierowanych głównie do młodych kobiet. W spotkaniach wzięły udział białostockie licealistki z III Liceum Ogólnokształcącego, IV Liceum Ogólnokształcącego oraz VI Liceum Ogólnokształcącego. Nasi specjaliści opowiadali o przyczynach i objawach raka szyjki macicy, ale też sposobach jego zapobiegania.


„Rak szyjki macicy jest łatwy do wykrycia. Profilaktyka daje nam szansę na wykrycie stanów przednowotworowych, które są wyleczalne” - mówiła dr Beata Maćkowiak-Matejczyk, ordynator Oddziału Onkologii Ginekologicznej Białostockiego Centrum Onkologii, wojewódzki konsultant w dziedzinie onkologii ginekologicznej.


Szczególną uwagę eksperci poświęcili kwestii szczepień przeciwko wirusowi HPV, który jest jednym z głównych czynników ryzyka zachorowania na ten rodzaj nowotworu.


„Wirus HPV, jako czynnik onkogenny, powoduje ponad 99 procent przypadków raka szyjki macicy i dzięki rozwojowi medycyny dysponujemy aktualnie szczepionką i możemy zapobiec tej potencjalnie śmiertelnej chorobie” - podkreślał dr Rafał Kisielewski, specjalista ginekologii onkologicznej Białostockiego Centrum Onkologii im. Marii Curie-Skłodowskiej w Białymstoku.


Licealistki miały również okazję zadać specjalistom pytania, wziąć udział w quizie i zdobyć nagrody.


Dodatkowo chcąc zwrócić uwagę na problem profilaktyki nowotworowej, w szczególności raka szyjki macicy Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Curie-Skłodowskiej w Białymstoku ogłosiło akcję #bohaterkaBCO.

Wyzwanie polegało na zrobieniu zdjęcia z turkusowym akcentem, udostępnieniu go w mediach społecznościowych i oznaczeniu hasztagiem #bohaterkaBCO. W geście solidarności z kobietami w trakcie leczenia, jak również zwiększania świadomości na temat profilaktyki nowotworowej w akcję chętnie włączyły się panie w różnym wieku.


„Pamiętajmy o regularnych badaniach. Niech profilaktyka wejdzie nam w nawyk i obok wizyty u fryzjera czy kosmetyczki stanie się stałym elementem życia każdej z nas” – zachęcała Magdalena Joanna Borkowska, dyrektor Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Curie-Skłodowskiej w Białymstoku.


Co roku w Polsce na raka szyjki macicy choruje około 3 tys. kobiet, z czego ponad połowa umiera. Badanie cytologiczne, które może uratować życie, trwa zaledwie kilka minut.