onkodzienniki

Ma pomóc pacjentom w organizacji ich leczenia, tak by ważne numery telefonów, lista badań czy terminy wizyt lekarskich były zawsze pod ręką. Onkodziennik. Jego autorką jest Zuzanna Kozerska, wieloletnia wolontariuszka wspierająca osoby z chorobą nowotworową, a wydanie tej publikacji zostało sfinansowane przez samorząd województwa podlaskiego.

 

 

Onkodziennik pomaga pacjentom w notowaniu dat wizyt, ważnych badań, numerów telefonów do koordynatorów i lekarzy, a także zawiera porady dietetyczne i psychologiczne. Dodatkowo, na pierwszych stronach planera pacjenci mogą umieścić swoje zdjęcia – przed rozpoczęciem leczenia oraz po jego zakończeniu, co stanowi dodatkowy element motywacyjny.

 

"Jeśli dostajemy diagnozę o chorobie nowotworowej, jesteśmy zagubieni, a onkodziennik daje w pewien sposób poczucie zaopiekowania" – mówiła autorka publikacji.

 

Pomysł stworzenia Onkodziennika spotkał się z uznaniem zarządu województwa. Marszałek Łukasz Prokorym oraz wicemarszałek Wiesława Burnos podkreślali, że onkodzienniki są niczym innym jak uważnością na człowieka chorego i że doceniają fakt zaangażowania młodych ludzi  w działania na rzecz innych.

 

W ramach pilotażu wydano sto egzemplarzy dziennika, ale Białostockie Centrum Onkologii ma plany na przyszłość. 

 

„My dziś nie wchodzimy tu w przestrzeń medyczną, ale widzimy, jak przestrzeń organizacyjna jest ważna dla pacjenta, dlatego też zakup Onkodzienników będzie kolejną pozycją, którą chcemy realizować w Białostockim Centrum Onkologii” - mówiła dyrektor BCO dr n. o zdr. Magdalena Joanna Borkowska.

 

Onkodziennik został również doceniony przez Elżbietę Potentas, koordynatorkę organizacyjną Breast Cancer Unit.

 

 „Doskonale wiem, jak wiele informacji spływa na pacjenta w momencie, kiedy usłyszy diagnozę. Staramy się w tym im pomóc wieloma działaniami, m.in. poprzez koordynatorów, ale zachęcamy też do korzystania z wszelkich form, które mogą pomóc w usystematyzowaniu sobie terminów wizyt, badań, doczytania informacji. To ułatwia przejście przez ten trudny okres” - zaznaczyła.

 

Onkodzienniki zostały zaprezentowane 29 maja podczas konferencji prasowej w Białostockim Centrum Onkologii.

 

  6KT52371  6KT53951  6KT52541

 6KT53271  6KT54341  6KT54141