Stwierdzenie, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”, jest – jak się wydaje – szeroko rozpowszechnione i ugruntowane w świadomości społecznej, pojawia się często zarówno w środkach masowego przekazu, gabinetach lekarskich, szkołach, kontaktach z pracownikami służby zdrowia czy przedstawicielami najróżniejszych organizacji zajmujących się promowaniem zdrowego stylu życia, jak i podczas codziennych rozmów w wielu domach. W praktyce okazuje się jednak, że profilaktyka jest często niedoceniana i przypisuje się jej niejednokrotnie rolę drugorzędną.
Ponadto słowo „profilaktyka” wywołuje wiele negatywnych skojarzeń w odbiorze obywateli. Potencjalni odbiorcy działań profilaktycznych identyfikują profilaktykę z diagnostyką choroby nowotworowej, nie zaś z określeniem ryzyka, a tym samym zapobieganiem wystąpieniu choroby.
Dlatego, BCO od kilku lat wychodzi poza mury szpitala, by zwiększać świadomość Podlasian i zachęcać do regularnych badań profilaktycznych, a możliwe jest to w dużej mierze dzięki środkom finansowym, które Zarząd Województwa Podlaskiego przekazuje na edukację zdrowotną.
Projekt „Bądźmy Czujni – ONKOWiedza” realizowany jest w ramach umowy między Województwem Podlaskim a Stowarzyszeniem do Walki z Rakiem, działającym przy BCO.
W tym roku, w ramach ww. projektu BCO również czynnie włączyło się w drugą edycję Święta Ulicy Warszawskiej. Jest to oddolna inicjatywa Stowarzyszenia Przyjaciół ulicy Warszawskiej, która powstała, aby pokazać tę pełną historii, zakamarków i uroku część miasta. Druga odsłona wydarzenia już w sobotę, 7 września.
Dr n. o zdr. Elżbieta Potentas, p.o. zastępcy dyrektora BCO ds. koordynacji onkologicznej:
Święto Ulicy Warszawskiej jest kolejnym wydarzeniem, w którym bardzo chętnie wzięliśmy udział ze względu na to, że możemy zajmować się edukacją, czyli czymś, co zwraca naszą szczególną uwagę, nad czym ciągle pracujemy. Profilaktyka onkologiczna jest niesamowicie ważna i daje możliwość wczesnego wykrycia zmiany, a tym samym krótkiego leczenia, mniej inwazyjnego, a przede wszystkim dającego szansę na całkowite wyleczenie. Widzimy coraz większą liczbę osób korzystających z oferowanych przez nasze Centrum badań profilaktycznych. Wzrasta także liczba osób, które mają zmiany wykryte w stopniu wczesnym, czyli zmiany niezaawansowane, co nas najbardziej cieszy.
Pod kolorowymi namiotami, przy stoiskach edukacyjno-informacyjnych z zakresu profilaktyki nowotworowej, pracownicy BCO, chętnie odpowiadali na nurtujące pytania odwiedzających. Dodatkowo, prezentowali fantomy i modele anatomiczne, na których można było m.in. nauczyć się samobadania piersi i jąder, czy rozpoznawania pierwszych objawów nowotworów skóry.
Co więcej, dietetycy przeprowadzali analizę składu masy ciała, udzielali wskazówek dot. prawidłowych nawyków żywieniowych a pielęgniarki wykonywały pomiar ciśnienia i poziomu glukozy we krwi. Uczestnicy korzystali z porad fizjoterapeuty Piotra Bezubika, który pokazywał ćwiczenia do samodzielnego wykonywania w domu.
Wśród odwiedzających nasze stoiska byli także przedstawiciele zarządu województwa podlaskiego - Łukasz Prokorym, marszałek województwa podlaskiego oraz Wiesława Burnos, wicemarszałek województwa podlaskiego.
Profilaktyka, ruch i dieta mogą nas uchronić przed ciężkimi chorobami, takimi jak między innymi rak jelita grubego. Cieszę się, że Białostockie Centrum Onkologii robi wiele akcji profilaktycznych. Na 40-te urodziny planuję zrobić sobie prezent i wykonać dwa badania, które chronią przed rakiem - kolonoskopię i gastroskopię. - powiedział marszałek Prokorym.
Wicemarszałek Burnos podkreśliła, że na zmianę stylu życia zawsze jest dobry czas i być może już dziś warto podjąć wyzwanie jesiennej metamorfozy:
Po konsultacjach z edukatorami zdrowotnymi, ekspertami od profilaktyki i fizjoterapii czy dietetykami BCO tylko krok dzieli nad od zmiany ku lepszemu życiu, lepszemu zdrowiu. Województwo Podlaskie wspiera finansowo tego typu akcje, bo mówienia na temat zdrowego trybu życia nigdy dosyć. Tym bardziej, że BCO jest tym szpitalem, który oferuje badania profilaktyczne oraz zajmuje się bardzo szeroko rozumianą edukacją prozdrowotną. Tego typu działania obejmuje właśnie projekt OnkoWiedza, w ramach którego się dziś spotykamy.
Po raz kolejny mogliśmy liczyć na pomoc KOWR Oddział w Białymstoku. Wspólnie promujemy polskie produkty, tym razem były to pyszne jabłka i gruszki pochodzące z gospodarstwa Wojciecha Kakareko z Fast.
Agnieszka Zawistowska, dyrektor KOWR Oddział w Białymstoku:
Wspieramy działania BCO poprzez akcję Kupuj Świadomie. Dzisiaj każdy mógł spróbować owoców pochodzących od polskich, podlaskich producentów. Profilaktyka to podstawa, a zdrowe żywienie to jeden z jej elementów.
Zdjęcia: Województwo Podlaskie