Onkolog z urologiem razem dla pacjenta - pod takim hasłem odbyła się IV konferencja onkourologiczna, podczas której dyskutowano na ważne, czasami kontrowersyjne tematy związane z diagnostyką i leczeniem nowotworów urologicznych.

Konferencję oficjalnie otworzyli dr n. med. Dorota Kazberuk, zastępca dyrektora ds. lecznictwa BCO oraz dr n. med. Mariusz Ciemerych, koordynator Oddziału Urologii - Prostate Cancer Unit. Zgromadzonych przywitała także Wiesława Burnos, wicemarszałek województwa podlaskiego.

Dyrektor Kazberuk zaznaczyła, że konferencja jest doskonałą okazją do podkreślenia znaczenia przeprowadzanej w listopadzie akcji „Męski Listopad".

- Mamy ogromny progres, z roku na rok chęć wzięcia udziału w akcji zgłasza coraz więcej pacjentów, to cieszy, jednak statystyki są wciąż niezadowalające, dlatego naszym zadaniem jest zachęcać do wczesnych badań profilaktycznych. Jako onkolodzy widzimy wciąż, że pacjenci zgłaszają się zbyt późno. Chcemy podkreślić, że nasz pacjent ma opiekę skoordynowaną, nie gubi się w systemie, że jest zaopiekowany – mówiła, dodając: – Wczesne rozpoznanie choroby daje ogromną szansę na wyleczenie.

Do czynnego udziału w spotkaniu zaprosiliśmy urologów, onkologów klinicznych, radioterapeutów, rehabilitantów a także lekarzy zajmujących się diagnostyką nowotworów urologicznych. Wszystko po to, by pokazać nowe możliwości w leczeniu tych schorzeń w ujęciu interdyscyplinarnym.
 
Wśród prelegentów znaleźli się wybitni specjaliści: prof. dr hab. n. med. Jacek Fijuth ze Szpitala Kopernika w Łodzi, prof. dr hab. n. med. Wojciech Majewski z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach oraz prof. dr hab. n. med. Jakub Żołnierek z Warszawy, którzy chętnie podzielili się ze słuchaczmi swoją wiedzą i doświadczeniem.
 
Zaproszenie do czynnego udziału w konferencji przyjął także lek. Kamil Karpowicz, który porównał leczenie raka prostaty w Szwecji i w Polsce.
 
W tym roku, po raz pierwszy, odbył się także panel pielęgniarski, podczas którego omówiono m.in. założenia skoordynowanej opieki nad pacjentami z rakiem gruczołu krokowego, leczenie alternatywne do leczenia operacyjnego czy rolę fizjoterapii po zabiegach prostatektomii.
 
To był niezwykle owocny czas, a organizatorzy już myślą nad kolejną przyszłoroczną odsłoną konferencji.
 
Zdjęcie: Województwo Podlaskie