W Zakładzie Radioterapii BCO rocznie leczonych jest kilkoro dzieci. Dziś w naszym Centrum wydarzenia] odbyło się pierwsze międzyośrodkowe spotkanie dla lekarzy, pielęgniarek oraz techników z Białostockiego Centrum Onkologii (BCO) i Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego (UDSK). Spotkanie zatytułowane „Mały pacjent - wielka sprawa” miało na celu wymianę doświadczeń oraz omówienie aktualnych wyzwań związanych z leczeniem dzieci z chorobami nowotworowymi.
Spotkanie rozpoczęło się od serdecznego powitania uczestników przez organizatorów: dr n. o zdr. Magdalenę Borkowską oraz dr. n. o zdr. Cezarego Rzemka z UDSK. W słowach powitania podkreślono ogromne znaczenie współpracy między ośrodkami oraz wspólnych wysiłków na rzecz poprawy jakości opieki nad małymi pacjentami.
- Współpraca między naszymi ośrodkami jest kluczowa, by zapewnić dzieciom najlepszą możliwą opiekę, dostosowaną do ich indywidualnych potrzeb. Każdy mały pacjent zasługuje na kompleksową, skoordynowaną terapię, a wspólne dzielenie się wiedzą pozwala nam osiągnąć ten cel. – mówiła dr n. o zdr. Magdalena Joanna Borkowska, dyrektor BCO.
Pierwszą część spotkania rozpoczęła prelekcja prof. dr hab. Katarzyny Muszyńskiej-Rosłan z UDSK, która skupiła się na onkologii pediatrycznej. Zwróciła uwagę na szczególne wyzwania, przed którymi stają lekarze w trakcie diagnozowania i leczenia dzieci z chorobami nowotworowymi, podkreślając znaczenie indywidualnego podejścia do małego pacjenta.
Kolejna część dotyczyła radioterapii. Dr n. med. Tomasz Filipowski z BCO omówił kwestie związane z radioterapią, nie tylko w kontekście dzieci, ale również dorosłych pacjentów. Zwrócił uwagę na ewolucję technik radioterapii i ich zastosowanie w leczeniu nowotworów u najmłodszych.
Ważnym punktem programu była prezentacja dr n. med. Joanny Topczewskiej z Zakładu Radioterapii, która przedstawiła tematy współpracy międzyośrodkowej onkologów, podkreślając codzienną współpracę pomiędzy lekarzami, pielęgniarkami i technikami w celu zapewnienia jak najlepszej opieki małym pacjentom:
- Czas w onkologii zawsze jest ważny a u tak małych pacjentów to, żeby leczenie było zsynchronizowane i przebiegało zgodnie z protokołem, według którego leczone jest dziecko, jest niezmiernie ważne. […] Gdy dzieci mają radioterapię to przebywają w jednym czasie w dwóch szpitalach. I my staramy się, żeby ten czas przebiegał jak najlepiej i najsprawniej a jest to ogromne wyzwanie logistyczne dla nas wszystkich. Leczenie w XXI wieku jest wielodyscyplinarne i wymaga pracy między ośrodkami a medycyna rozwija się bardzo dynamicznie, dlatego musimy wiedzieć jakie nowości są w pediatrii onkologicznej, chcemy pokazać co my z kolei pod względem technologicznym możemy zaproponować naszym najmłodszym pacjentom. – podkreśliła dr Topczewska.
Specjalistki z BCO, mgr Joalanta Czauderna i mgr Kamil Szczecina, w swojej prelekcji poświęconej stabilnemu i odtwarzalnemu ułożeniu pacjenta na akceleratorze, omówiły techniczne aspekty zapewnienia skutecznej i precyzyjnej terapii. Podkreśliły znaczenie współpracy techników, fizyków oraz lekarzy w osiąganiu wspólnego celu.
Dr n. med. Małgorzata Sawicka-Żukowska, kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii UDSK podzieliła się refleksjami na temat codzienności małego pacjenta oraz jego rodziców w kontekście leczenia onkologicznego. W swojej wypowiedzi podkreśliła znaczenie wsparcia emocjonalnego i psychologicznego w procesie leczenia dzieci z nowotworami:
- My ze sobą współpracujemy odkąd istnieje nasza klinika, to przeszło 25 lat. Tu na spotkaniu opowiemy jak wygląda obecnie leczenie i terapia małego pacjenta z naszej strony, z czym się zmagamy, na co zwracamy szczególną uwagę. Sami posłuchamy jak to wygląda od strony radioterapii, jak tu funkcjonuje pacjent. Chcemy też porozmawiać o tym, jak wzajemnie możemy sobie pomóc. Takie spotkania bardzo ułatwiają współpracę.
Po przerwie, piel. Barbara Perkowska z BCO omówiła temat pielęgnacji skóry oraz diety w czasie radioterapii jamy brzusznej i miednicy.
Dr n. o zdr. Elżbieta Potentas z BCO przedstawiła temat opieki skoordynowanej w BCO, omawiając rolę poszczególnych specjalistów w kompleksowej opiece nad małym pacjentem.
Spotkanie zakończyła dyskusja, podczas której uczestnicy wymienili się doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat wyzwań i osiągnięć w leczeniu dzieci z chorobami nowotworowymi.
Na zakończenie uczestnicy mieli okazję zwiedzić Pracownię Brachyterapii oraz Zakład Radioterapii BCO, co pozwoliło im na bezpośrednie zapoznanie się z nowoczesnymi technologiami wykorzystywanymi w leczeniu dzieci.
Wydarzenie miało charakter edukacyjny i integracyjny, umożliwiając uczestnikom pogłębienie wiedzy oraz umocnienie współpracy między ośrodkami, co jest kluczowe dla zapewnienia wysokiej jakości opieki nad małymi pacjentami.