4 marca w Międzynarodowym Dniu Świadomości HPV, w Białostockim Centrum Onkologii, odbyła się konferencja pt. „Troszczę się o zdrowie swojego dziecka. Szczepienia przeciwko HPV”, która zgromadziła kilkudziesięciu rodziców, wykazujących duże zainteresowanie tą tematyką. Uczestnicy, z zaangażowaniem śledzący prelekcje, aktywnie brali udział w dyskusji, wykazując głęboką troskę o zdrowie swoich dzieci i chęć poszerzania wiedzy na temat profilaktyki nowotworowej.
Uważam, że jest to bardzo ważny temat, dlatego postanowiłam wziąć udział w tej konferencji. Mam trójkę dzieci i cała trójka jest zaszczepiona. […] Dbam o to, żeby szczepienia były aktualne i robione na bieżąco. Kiedyś mieszkałam dość długo w Anglii i w Anglii szczepienia są dość popularne i cieszę się, że w Polsce też mamy okazję z tego skorzystać. – podkreśliła przedstawicielka rady rodziców ze szkoły podstawowej nr 22 w Białymstoku.
Wydarzenie zorganizowane zostało przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Białymstoku oraz Białostockie Centrum Onkologii, a jego celem było zwiększenie świadomości na temat znaczenia szczepień przeciwko wirusowi HPV.
W konferencji udział wzięli rodzice oraz specjaliści, którzy przybliżyli uczestnikom tematykę profilaktyki nowotworów związanych z wirusem HPV. Przypomniano, że wirus ten jest główną przyczyną raka szyjki macicy oraz innych nowotworów narządów płciowych. Eksperci podkreślili, że szczepienie przeciwko HPV jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania tym nowotworom.
Program szczepień, dedykowany przede wszystkim młodzieży przed rozpoczęciem życia seksualnego, daje największe szanse na wytworzenie odpowiedniej odporności. Zaznaczone zostało również, że wirus HPV może prowadzić nie tylko do zmian nowotworowych, ale także do poważnych schorzeń, takich jak brodawki narządów płciowych czy zmiany w obrębie jamy ustnej.
Konferencję oficjalnie otworzył dr n. med. Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny:
Wiele osób zadaje pytanie: dlaczego to szczepienie jest zalecane a nie obowiązkowe, skoro jest tak poważne zagrożenie zdrowia lub nawet życia? Być może powinno być obowiązkowe, ale dotyczy już dzieci starszych i młodzieży. Wydaje się, że jednak danie wyboru i przede wszystkim edukacja i świadomość zagrożenia powinny decydować o tym, czy szczepienie realizujemy, czy też nie.
Dr n. med. Dorota Kazberuk, zastępca dyrektora ds. lecznictwa BCO odniosła się do swoich doświadczeń sprzed dekady: 10 lat temu wybrałam się do Australii na szkolenie z brachyterapii.[…] I tam odwiedziłam dwa szpitale, gdzie miałam możliwość uczestniczyć w zabiegach ginekologicznych, które były tam przeprowadzane. Zapytałam, jakie pacjentki będą tym zabiegom poddawane i czy będą to pacjentki chorujące na raka szyjki macicy. Wzbudziłam nie lada konsternację, ponieważ oni tam nie wiedzą co to jest rak szyjki macicy. Tam od wielu lat ta choroba została totalnie wyeliminowana z kalendarza chorób, dlatego że wprowadzono obowiązkowe szczepienia przeciwko HPV. Także te drzwi zostały już otwarte.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się również przedstawiciele władz oświatowych. Obecne były Podlaska Kurator Oświaty oraz Wicekurator, które wspólnie z organizatorami zwróciły uwagę na rolę edukacji i informacji w zapobieganiu chorobom nowotworowym.
Po wprowadzeniu przez organizatorów, rozpoczęła się część merytoryczna konferencji. Lek. med. Krzysztof Kołodziejczyk z Oddziału Onkologii Ginekologicznej BCO omówił zagrożenia związane z nowotworami ginekologicznymi i ich związek z wirusem HPV. Prof. Ewa Sierko, kierownik Oddziału Radioterapii I, zaprezentowała temat nowotworów głowy i szyi, także związanych z infekcją HPV. Lek. med. Joanna Zabielska-Cieciuch, specjalista medycyny rodzinnej, szczegółowo wyjaśniła, dlaczego szczepienia przeciwko HPV są kluczowe w profilaktyce nowotworów. St. asystent Anna Skrobczyńska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku zaprezentowała założenia krajowego programu szczepień przeciwko HPV.
Konferencja zakończyła się panelem dyskusyjnym, w którym prelegenci odpowiadali na pytania i wątpliwości rodziców, aktywnie uczestniczących w rozmowie. Ich zaangażowanie w temat było wyraźnie widoczne, co stanowiło dowód na rosnącą świadomość i odpowiedzialność rodziców za zdrowie swoich dzieci.