Na co dzień służą do badań naukowych, wykorzystywane są w laboratoriach i na zajęciach ze studentami - teraz mierzą temperaturę ciała. Na początku kamera termowizyjna stanęła przy wejściu do Wydziału Mechanicznego. Potem Wydział Mechaniczny użyczył urządzenia administracji domów studenta. Tam, kamera ustawiona przy portierni służy mieszkańcom i obsłudze akademika. 

Wczoraj (26 marca) popołudniu kamera termowizyjna z Politechniki Białostockiej stanęła  w Białostockim Centrum Onkologii. To odpowiedź uczelni na prośbę dyrekcji szpitala. Tym razem "dobrem" postanowił podzielić się Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku.

Dr Dorota Kazberuk, p.o. zastępcy dyrektora BCO ds. lecznictwa:

Jak wiemy, zwiększone zagrożenie infekcją COVID-19 dotyczy pacjentów onkologicznych - w trakcie lub po leczeniu, dlatego dokładamy wszelkich starań i szukamy nowych rozwiązań, które pomogą nam przetrwać ten trudny czas. Od czwartku, pacjenci Białostockiego Centrum Onkologii przechodzą pomiar temperatury już nie jedną, a dwiema metodami - najpierw za pomocą termometru zbliżeniowego, a następnie termowizji. To efekt współpracy z Politechniką Białostocką, która użyczyła nam kamery termowizyjnej. Urządzenie zainstalowaliśmy przy głównej rejestracji szpitala od ul. Warszawskiej, gdzie mieszczą się poradnie i przebywa najwięcej osób. Jesteśmy wdzięczni władzom uczelni za wypożyczenie sprzętu, który usprawnia nam pracę i zwiększa poczucie bezpieczeństwa zarówno pacjentów jak i pracowników BCO.

Rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis  zaapelował do pracowników o podjęcie inicjatyw, które angażując potencjał naszej uczelni mogą okazać się pomocne w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, a także działań wspierających osoby starsze i objęte kwarantanną. W tej nadzwyczajnej sytuacji powinniśmy być przykładem, jak wykorzystać naszą wiedzę techniczną, myśl innowacyjną, czy po prostu okazać solidarność z potrzebującymi. Dziękuję pracownikom Wydziału Mechanicznego, którzy użyczyli specjalistycznej aparatury i zainstalowali w Domu Studenta Alfa kamerę termowizyjną do pomiarów temperatury ciała. To doskonały przykład, jak możemy pomagać. Wierzę, że nie zabraknie nam pomysłów, które mogą pomóc w walce z koronawirusem: projektów naukowych, zaangażowania uczelnianej aparatury, wolontariatu studentów…