W najbliższych dniach „Super Brygada BCO” rusza w trasę! Dwa auta na walkę z koronawirusem przekazał dziś naszemu Centrum Adam Czaczkowski, Prezes Zarządu PHUP Motozbyt Sp. z o.o.:

Przekazaliśmy dwa auta osobowe z pełnym bakiem benzyny, z kartą flotową na czas na razie nieokreślony. Zobaczymy, na jaki okres to będzie potrzebne. Co więcej, w bagażniku każdego auta są specjalne pokrowce jednorazowe do tego, żeby nie pozwolić, żeby wirus na różnych rzeczach się pojawił. Takie centra onkologiczne są najbardziej narażone, najwięcej osób jest tutaj z najmniejszą odpornością, więc postanowiliśmy pomóc.

Samochody ułatwią „Super brygadzie BCO” przemieszczanie się do pacjentów do planowanych hospitalizacji na oddziałach szpitalnych BCO i pobieranie wymazów na obecność COVID-19.

Dr Dorota Kazberuk, p.o. z-cy dyrektora BCO ds. lecznictwa: Samochody będą pomagały nam w zachowaniu bezpieczeństwa leczenia, czyli będą nam służyły do tego, by wozić testy do odpowiednich laboratoriów i żeby jeździć do pacjentów, którzy z różnych przyczyn nie mogą do nas przyjechać przed planowanym leczeniem onkologicznym w celu wykonania testu. Białostockie Centrum Onkologii pracuje pełną parą, ale naszym obowiązkiem jest też zachowanie bezpieczeństwa naszych pacjentów, ale i naszych pracowników. Przede wszystkim nie dopuszczenie do niekontrolowanego rozprzestrzenienia się wirusa w naszym szpitalu. Myślimy, że będzie to ok. 500-600 testów miesięcznie. Mamy na myśli pacjentów, którzy dopiero wchodzą w cykl systematycznego leczenia onkologicznego.

W skład brygady wejdą odpowiednio zabezpieczeni i przeszkoleni z pobierania wymazów pielęgniarka/pielęgniarz ew. laborant, a także kierowca.

dr Piotr Kosiorek, kierownik Izby Przyjęć BCO: Są to osoby, które się zgłosiły dobrowolnie i mają duże doświadczenie.  Wcześniej dociera informacja do pacjenta, kiedy będzie mógł nas przyjąć. Pacjent czeka na nas w domu lub w pomieszczeniu dla siebie bezpiecznym i przy całkowitej i dobrowolnej zgodzie pacjenta zostanie pobrany wymaz. Mamy możliwość pobierania wymazów z różnych otworów, m.in. takim otworem, który jest dla nas dobry jest nosogardło. Panująca pandemia wymusza na nas, żebyśmy robili wymazy dużo wcześniej, mając na celu poprawę bezpieczeństwa naszych pacjentów i nas samych.

  • DSC04464
  • DSC04477
  • DSC04487
  • DSC04525
  • DSC04528
  • DSC04538
  • DSC04564
  • DSC04566
  • DSC04579