Konferecja prasowa informująca o biegu OnkoRun. Na zdjęciu od lewej: Monika Mróz, rzecznik szpitala, dr Dorota Kazberuk, Małgorzata Rymarska, psycholog oraz współorganizator biegu Marcin Matejczuk.

W najbliższą sobotę 14 sierpnia ruszą elektroniczne zapisy na OnkoRun 2021. To już trzecia edycja biegu organizowanego przez Białostockie centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku oraz Stowarzyszenie do Walki z Rakiem. Współorganizatorem wydarzenia jest Fundacja Tworzywa.

Podczas konferencji prasowej dr Dorota Kazberuk, zastępca dyrektora ds. lecznictwa opowiedziała o początkach biegu:

Pomysł biegu narodził się dwa lata temu. Był efektem burzy mózgów całego zespołu ludzi, komitetu organizacyjnego naszej konferencji, którą wówczas organizowaliśmy. Była to konferencja poświęcona tematyce raka gruczołu krokowego. Inicjatorami byli nasi urolodzy, ponieważ oni są osobami niesłychanie sprawnymi fizycznie i przywiązują wagę do tego, żeby ta aktywność fizyczna na co dzień w naszym życiu miała stałe miejsce. Pomyśleliśmy, że fajnie by było zachęcić naszych pacjentów do udziału w tym biegu […] Zainteresować naszych sympatyków, przyjaciół, jak też osoby, które być może nigdy się nie spotkały z chorobą w ogóle, już nie mówiąc o chorobie onkologicznej. […] Bardzo się cieszymy, że bieg z roku na rok cieszy się coraz większą ilością chętnych, zarówno pacjentów jak i osób spoza grona Białostockiego Centrum Onkologii.

Dyrektor Kazberuk zachęciła do pomocy przy organizacji biegu wszystkie firmy, instytucje, osoby fizyczne, które przy okazji miałyby szansę na promocję swojej marki. Każdy może wesprzeć naszą inicjatywę wpłacając darowiznę na konto Stowarzyszenia do Walki z Rakiem: PKO Bank Polski S.A. 46 1020 1332 0000 1702 0191 0215 z dopiskiem „Organizacja OnkoRun 2021”.

Bieg odbędzie się w sobotę 11 września 2021 roku na placu za hotelem Borowinowy Zdrój w malowniczym Supraślu. Adresowany jest nie tylko do pacjentów onkologicznych, ale także ich rodzin oraz wszystkich pełnoletnich zainteresowanych osób. Przewidzieliśmy 400 miejsc i trzy dystanse: 10 km, 5 km oraz spacer 2,5 km z personelem BCO. Marcin Matejczuk, członek zarządu Fundacji Tworzywa opowiedział mediom o tym, co czeka uczestników w dniu biegu:

W Supraślu będziemy tylko przez chwilę, bo przez około 100 metrów i potem uciekamy szybko lub troszeczkę wolniej w stronę grobli i biegacze, chodziarze, spacerowicze będą poruszali się w kierunku starorzecza rzeki Supraśl, więc generalnie cały czas będziemy w otoczeniu natury. Myślę, że to jest taka przestrzeń, w której będzie można troszkę się wyciszyć, skupić się na sobie, na drugim człowieku, na naturze i na pewno poczuć się szczęśliwym. Następnie wracamy na teren gościnnego Borowinowego Zdroju, gdzie będą dalsze atrakcje, losowanie nagród co do których myślę, że będzie ich bardzo wiele u być może okaże się, że każdy z 400-tu uczestników, na to liczymy, coś wygra. […] Mamy już potwierdzone wejściówki, dzięki uprzejmości Muzeum Podlaskiego, do Muzeum Ikon. Nie wiemy jeszcze jaka będzie ich ilość, wiemy jednak, że będzie ich sporo i to jest też fajna rzecz, ponieważ łączymy tutaj też jakąś wartość dydaktyczną, będzie można zwiedzić to wspaniałe i unikatowe muzeum […] Wszystko odbywa się w gościnnym Supraślu, czyli w miejscu, które tak naprawdę jest podlaską ‘mekką’ biegania, ponieważ odbywa się tam Ultra Śledź Puszczy Knyszyńskiej, czyli pierwszy bieg ultra rozgrywany na Podlasiu, Supraski Maraton Leśny. Odbywały się tam mistrzostwa Polski w biegu 24-godzinnym, czyli taki sport przez duże ‘S’, a tutaj mamy sport dla każdego. Wydaje mi się, że taki sport jest ważniejszy w perspektywie całego społeczeństwa.

Obowiązywać będą wcześniejsze zapisy, które ruszą w sobotę 14 sierpnia – koszt pakietu startowego wynosi 50 zł. Za dodatkową opłatą - 50 zł - każdy chętny uczestnik będzie miał możliwość dokupienia koszulki z logo biegu. Impreza rozpocznie się rozgrzewką o godz. 9:00. Uczestnicy otrzymają od nas pamiątkowe medale. Po biegu na każdego czekać będzie pyszny, ciepły i pożywny posiłek. Link do zapisów: https://bit.ly/3jMgevw

Pogram wydarzenia ma na celu aktywizację pacjentów z chorobami nowotworowymi, którzy niejednokrotnie borykają się z pokonywaniem oporów związanych z podjęciem aktywności fizycznej. Dodatkowo, da możliwość poszerzenia wiedzy w zakresie leczenia, rehabilitacji, fizjoterapii, terapii psychologicznej oraz odżywiania. Wiemy, że przez cały rok powinniśmy zwracać uwagę zarówno kobiet, jak i mężczyzn na konieczność wykonywania regularnych badań profilaktycznych i rolę zdrowego stylu życia w zapobieganiu nowotworom. Wczesne wykrycie choroby nowotworowej bardzo często wpływa na jej całkowite wyleczenie, w wielu przypadkach ratuje życie.

OnkoRun to z nazwy po prostu bieg, a dla nas nasza akcja ma wyjątkowe przesłanie i szczytny cel, bo OnkoRun to akcja, która ma zwrócić uwagę na bardzo ważny problem społeczny jakim są choroby onkologiczne. OnkoRun to bieganie, dla nas jest to pomaganie przez bieganie, bo wszystkie pieniądze zebrane z pakietów startowych jak też z darowizn zostaną przeznaczone na Stowarzyszenie do Walki z Rakiem, które już od 30 lat wspiera personel i pacjentów Białostockiego Centrum Onkologii – podkreśliła Małgorzata Rymarska, członek zarządu Stowarzyszenia do Walki z Rakiem, psycholog BCO i dodała – Dlatego gorąco zachęcam i zapraszam na tą akcję, bo bieganie jest zdrowe, bieganie jest fajne, to jest bardzo zdrowy styl życia, to kondycja, a w naszym przypadku na naszej akcji to też solidarność i wsparcie chorych onkologicznie.

Podczas wydarzenia OnkoRun 2021 BCO wystawi stoisko edukacyjno - informacyjne promujące badania z zakresu profilaktyki. Osoby zainteresowane będą miały możliwość uzyskania materiałów edukacyjnych oraz zaproszeń na bezpłatne badania do Centrum.  W ramach działań Centrum oferuje również szkolenie z nauki samobadania piersi na specjalnych fantomach imitujących zmiany nowotworowe prowadzone przez kadrę medyczną BCO. Ponadto, na stoisku edukacyjno - informacyjnym uczestnicy wydarzenia będę mieli możliwość uzyskania  porady edukacyjnej w zakresu programów profilaktycznych realizowanych przez Białostockie Centrum Onkologii (https://www.onkologia.bialystok.pl/projekty-unijne/projekty-profilaktyczne). Dodatkowo, przygotowaliśmy dla Was losowanie atrakcyjnych nagród.

Biegnijmy razem po zdrowie i na zdrowie! Do zobaczenia na STARCIE!

  • DSC08920