Krótsze kolejki, szybsze leczenie, bardziej precyzyjne, bo oszczędzające zdrowe tkanki pacjenta chorego na raka leczonego metodą radioterapii, ma być możliwe dzięki nowej, siódmej stacji do planowania leczenia w Białostockim Centrum Onkologii. Stacja to system komputerowy, który pozwala dokładnie obliczać dawkę promieniowania, jaką otrzymuje pacjent.

Pacjent będzie otoczony kompleksową opieką od momentu diagnozy, badań, po cały proces leczenia i późniejszej rehabilitacji. W Białostockim Centrum Onkologii ruszył pilotaż rządowego programu koordynowanej opieki onkologicznej.

Białostockie Centrum Onkologii, jako jedyny ośrodek w regionie, z certyfikatem w zakresie badań genetycznych u chorych na raka płuca. Chodzi o szukanie spersonalizowanych metod leczenia, dostosowanych do konkretnego pacjenta. Przez co terapia onkologiczna jest skuteczniejsza i szybsza.

Jest jednym z najbardziej niebezpiecznych nowotworów, bo latami rozwija się po cichu, nie dając żadnych objawów. Rak jelita grubego to drugi najczęściej występujący nowotwór w Polsce i Europie.

Nowatorskie operacje nowotworu okolicy intymnej u kobiet wykonują lekarze z Białostockiego Centrum Onkologii. Pozwalają uniknąć powikłań w późniejszych latach i zapewniają lepszą sprawność ruchową, co wcześniej nie było możliwe.

Kilku lekarzy zgoliło w poniedziałek (04.11.) w Białymstoku brody zostawiając wąsy, by zachęcać w ten sposób mężczyzn do badań profilaktycznych raka jądra i prostaty. To akcja "Movember" Białostockiego Centrum Onkologii i Stowarzyszenia do Walki z Rakiem.

A bez znacznika - oszczędzających operacji raka piersi nie da się wykonywać. Problem był również w Białostockim Centrum Onkologii. Jednak na szczęście lekarze znaleźli sposób, by sobie w tej sytuacji poradzić.

Zachęceniu ludzi do korzystania z badań profilaktycznych, a także okazaniu solidarności z chorymi na nowotwory i ich rodzinami służył Marsz Nadziei "Rak to nie wyrok", który w sobotę przeszedł ulicami Białegostoku. Wzięło w nim udział ponad 200 osób.

Skuteczniejsza i bardziej kompleksowa diagnostyka, a przez to leczenie raka ma być możliwe dzięki otwartemu w piątek (20.09.) w Białostockim Centrum Onkologii nowocześnie wyposażonemu Zakładowi Diagnostyki Obrazowej. Prace budowlane i wyposażenie kosztowały łącznie ok. 15 mln zł.

W każdy wtorek i czwartek o godzinie 17:15 zapraszamy Państwa na audycje poświęcone profilaktyce nowotworowej. Główne cele kampanii, prowadzonej przez Ministerstwo Zdrowia, to poprawa stanu wiedzy społeczeństwa na temat postaw prozdrowotnych, przeciwdziałanie i zapobieganie zachorowaniu na nowotwory.

Lawendowe kwiaty ożywiły oddziały Białostockiego Centrum Onkologii. Sto zestawów nowej pościeli otrzymali pacjenci onkologiczni. To pomysł członków Stowarzyszenia Do Walki z Rakiem. To nie pierwszy tak niestandardowy projekt.