Badanie, które robią miliony kobiet na świecie - ratuje życie tysięcy z nich. Chodzi o mammografię, czyli prześwietlenie piersi, które ułatwia lekarzom wykrycie zmian nowotworowych. W Podlaskiem badanie robi średnio nieco ponad 38 procent kobiet po pięćdziesiątym roku życia.
 
Mammografię stosuje się jako badanie diagnostyczne, kiedy lekarze podejrzewają chorobę, ale jest też wykorzystywane jako badanie przesiewowe z przeznaczeniem dla kobiet w wieku od 50 do 69 roku życia. To szansa - mówią lekarze - i dla kobiet i dla medyków, bo leczenie nowotworów w pierwszych stadiach zaawansowania jest łatwiejsze, tańsze i przynosi dużo lepsze efekty. - Dzięki wykonaniu badań mammograficznych mamy możliwość wykrywania nowotworów w bardzo wczesnych stadiach tej choroby. Jest to związane z tym, że dzięki temu możemy wykonywać zabiegi oszczędzające - mówi dr Leszek Kozłowski, chirurg onkolog, Białostockie Centrum Onkologii.
 
Badanie mammograficzne, według europejskich standardów, kobiety powinny wykonywać co dwa lata, a jeśli jest się w grupie ryzyka, czyli chorowały kobiety w rodzinie, to co roku. W województwie podlaskim badanie można zrobić w trzech placówkach w Białymstoku oraz w Suwałkach, Łomży i w Zambrowie.
 
https://bialystok.tvp.pl/43824245/mammografia-ratuje-zycie