Kilku lekarzy zgoliło w poniedziałek (04.11.) w Białymstoku brody zostawiając wąsy, by zachęcać w ten sposób mężczyzn do badań profilaktycznych raka jądra i prostaty. To akcja "Movember" Białostockiego Centrum Onkologii i Stowarzyszenia do Walki z Rakiem.

"Movember" pochodzi od zbitki angielskich słów "moustache" - wąsy i november - listopad i nawiązuje do zainicjowanej przed kilkunastoma laty w Australii społecznej akcji propagującej badania profilaktyki raka u mężczyzn. Zapuszczając wąsy, mężczyźni, w listopadzie, miesiącu profilaktyki nowotworów u mężczyzn, zwracają uwagę na te zagadnienia, propagują zdrowy tryb życia i świadomość, że wcześnie wykryta choroba daje szanse na wyleczenie. - Akcja movember kojarzy się z miesiącem listopadem. Listopad jest dedykowany profilaktyce chorób (raka) u mężczyzn. Objawia się tym, że panowie w listopadzie hodują wąsy, zgolili brody (...) aby zacząć mówić, jak ważna jest profilaktyka zdrowia u mężczyzn - podkreśliła Ewa Sawicka ze Stowarzyszenia do Walki z Rakiem.

Wąsy zadeklarowało zapuścić w listopadzie dziewięciu lekarzy z Białostockiego Centrum Onkologii i jeden pielęgniarz. Lekarz Paweł Kosierkiewicz ocenił, że akcja jest - jak mówił dziennikarzom - "warta tego, żeby zgolić brodę i coś zademonstrować". - Co ja będę demonstrował? Że utożsamiam się z tymi ludźmi, którzy są leczeni w szpitalu onkologicznym w Białymstoku - powiedział Kosierkiewicz. Dodał, że w akcji chodzi też o to, by pokazać, że na raka chorują nie tylko kobiety, ale również mężczyźni. "(...) nie zauważają tego, a konsekwencje są dramatyczne i tragiczne. Nieleczona choroba onkologiczna ma znane konsekwencje, zaś szybko wykryta - jesteśmy w stanie wyleczyć pacjenta - dodał.

Zgolenie brody i zostawienie wąsów ma zaintrygować pacjentów, zwrócić ich uwagę, być może wywołać dyskusję. Kierownik Zakładu Radioterapii w Białostockim Centrum Onkologii dr Tomasz Filipowski podkreśla, że rośnie liczba mężczyzn, u których wykrywa się raka prostaty. Przyznał, że to efekt coraz większej świadomości, ale wciąż niewystarczającej. - Najważniejsze, żeby mieć świadomość (...) Nam tej świadomości często brakuje - mówił Filipowski. Mówił, że nie należy uciekać od problemów, ani od tej świadomości. Zachęcał mężczyzn, by w trakcie dbania o swoją higienę, sami badali swoje okolice intymne, bo nie jest to wstydliwe. Przypomniał, że mężczyźni pomiędzy 14. a 34. rokiem życia najczęściej narażeni są na raka jądra, po 45. roku życia - na raka prostaty. - Notujemy dość dużą wykrywalność tego nowotworu - powiedział Filipowski. Zachęcił też do tego, by mężczyźni mający jakiekolwiek problemy np. z oddawaniem moczu, szli się badać. Porównał, że o profilaktyce raka u kobiet mówi się znacznie dłużej, dłużej działają również różne organizacje skupiające pacjentki, akcja "Movember" jest znacznie krótsza.

- My, jako panowie jeszcze mamy sporo do zrobienia. Staramy się właśnie to nadrobić - mówił Filipowski. Przypomniał, że działa również stowarzyszenie Gladiator skupiające mężczyzn po chorobach onkologicznych. Dodał, że panowie powinni motywować siebie nawzajem do badań i czujności. - Nie jest niczym złym zachorować, złym jest natomiast się nie leczyć - podkreślił Tomasz Filipowski.

W diagnostyce nowotworu prostaty pomaga badanie PSA (badanie antygenów specyficznych dla prostaty).

https://bialystok.tvp.pl/45176498/lekarze-zgolili-brody-zostawiajac-wasy-w-ramach-akcji-profilaktyki-raka-movember

http://www.rynekzdrowia.pl/Po-godzinach/Bialystoccy-lekarze-zgolili-brody-zostawiajac-wasy-w-ramach-akcji-profilaktyki-raka-Movember,199777,10.html

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/175533

https://poranny.pl/movember-czyli-panowie-badajcie-sie-od-tego-zalezy-wasze-zycie-zdjecia-wideo/ar/c14-14554159

https://akadera.bialystok.pl/po-wasach-ich-rozpoznasz-rozpoczela-sie-akcja-profilaktyczna-movember/

https://www.se.pl/bialystok/panowie-nie-czaic-sie-tylko-badac-ruszyla-listopadowa-akcja-movember-aa-cRVf-kA1u-BNdq.html