Nowatorskie operacje nowotworu okolicy intymnej u kobiet wykonują lekarze z Białostockiego Centrum Onkologii. Pozwalają uniknąć powikłań w późniejszych latach i zapewniają lepszą sprawność ruchową, co wcześniej nie było możliwe.

Jak mówi dr Beata Maćkowiak-Matejczyk, koordynator oddziału onkologii ginekologicznej, Białostockie Centrum Onkologii - Operacja raka sromu w większości przypadków jest to operacja radykalna. Jeżeli guz jest odpowiednio mały możemy zaoszczędzić pacjentce operacji, szerokiej operacji usunięcia węzłów pachwinowo-udowych, poprzez wykrycie węzła wartownika.

Węzeł wartownika, lekarze wykrywają za pomocą specjalnego detektora. Wcześniej pacjentce podawany jest radioznacznik. Odnalezienie tego węzła pozwala na przeprowadzenie operacji w sposób mniej okaleczający, przez co pacjentki szybciej wracają do zdrowia i nie borykają się z problemami po zabiegu, jak obrzęki nóg.

Białostockie Centrum Onkologii to jedyny ośrodek w województwie podlaskim, który wykonuje tego typu operacje i jeden z zaledwie kilku w całej Polsce.

https://bialystok.tvp.pl/45528904/lekarze-z-bco-wykonuja-nowatorskie-operacje-nowotworu-okolicy-intymnej-u-kobiet

http://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Onkologia/Bialostockie-Centrum-Onkologii-na-raka-sromu-choruja-coraz-mlodsze-pacjentki,200474,1013.html

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/176472

https://niezalezna.pl/299345-coraz-mlodsze-pacjentki-choruja-na-raka-sromu

https://zdrowie.dziennik.pl/nowotwory/artykuly/613976,coraz-mlodsze-pacjentki-choruja-na-raka-sromu.html