Jest jednym z najbardziej niebezpiecznych nowotworów, bo latami rozwija się po cichu, nie dając żadnych objawów. Rak jelita grubego to drugi najczęściej występujący nowotwór w Polsce i Europie.

Rak jelita grubego atakuje coraz młodsze osoby. O wadze jego profilaktyki i najnowszych sposobach leczenia w trakcie sympozjum mówili specjaliści z Białostockiego Centrum Onkologii i Fundacji EuropaColon Polska. Jak powiedziała Iga Rawicka z Fundacji EuropaColon Polska - Uczymy, wspieramy informacyjnie, edukacyjnie pacjentów, co powinni zrobić, jaka jest ścieżka przejścia przez kolejne etapy leczenia, gdzie bardzo ważne jest wsparcie psychologiczne, również rehabilitacja, odżywianie.

Mimo znacznych postępów leczenia, jedna trzecia chorych na raka jelita grubego umiera z powodu tej choroby. Jednym z najważniejszych czynników ryzyka raka jelita grubego jest wiek. 90 procent przypadków tej choroby wykrywa się u osób po 50. roku życia, ale występuje także u osób bardzo młodych.

Źródło: Obiektyw TVP3 Białystok
 

https://bialystok.tvp.pl/36606207/poranek-w-obiektywie

https://bialystok.tvp.pl/45743774/sympozjum-dla-pacjentow-onkologicznych-i-ich-bliskich-jak-pomoc-pacjentowi-z-rakiem-jelita-grubego

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/177068