Niedawno powstała Pracownia Diagnostyki Genetyczno-Molekularnej Zakładu Patomorfologii Białostockiego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie pozytywnie przeszła międzynarodową kontrolę jakości Europejskiej Sieci Kontroli Jakości w Genetyce Molekularnej (European Molecular Genetics Quality Network/EMQN) w 2019 roku i uzyskała akredytację w zakresie badań genetycznych w genie EGFR u chorych na raka płuca.

Badanie wykrycia mutacji genu EGFR ma na celu określenie mutacji związanych z wrażliwością na leczenie inhibitorem kinazy EGFR. Badanie wykonywane jest u wszystkich pacjentów z podtypem raka gruczołowego, raka wielkokomórkowego lub niedrobnokomórkowego bez określonego podtypu (NOS) w materiale pobranym z guza (cytobloczki, materiał pooperacyjny). Krótki czas wykonania badania w naszej pracowni i jego wysoka jakość w znaczącym stopniu przyśpieszy klasyfikację chorych na raka płuca do terapii celowanej – podkreśla dr hab. Luiza Kańczuga-Koda, kierownik Zakładu Patomorfologii BCO.

Rak płuca jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych w Polsce. Niestety diagnozowany jest zazwyczaj w zaawansowanym stadium klinicznym, w 30% jako guz miejscowo zaawansowany nieoperacyjny, a w 40% jako pierwotnie uogólniony, czyli z obecnością przerzutów. W pierwszym etapie rutynowej diagnostyki zasadnicze znaczenie odgrywa kompleksowa analiza guza nowotworowego, zarówno w obrazie radiologicznym- potwierdzająca anatomiczne lokalizację zmiany, jak i badanie histopatologiczne- umożliwiające określenie typu histologicznego nowotworu. W kolejnym etapie, konieczne jest wykonanie poszerzonej diagnostyki tego nowotworu, obejmującej biomarkery warunkujące kwalifikację do nowoczesnych metod leczenia zarówno u chorych świeżo zdiagnozowanych, jak i chorujących przed wprowadzeniem kolejnej linii leczenia. Od 1 stycznia 2019r. możliwość terapii lekami ukierunkowanymi molekularnie oraz immunokompetentnymi zależy od wykonania diagnostyki genetycznej w laboratorium posiadającym certyfikat jednego
z europejskich programów kontroli jakości.

Czwartkowy wieczór andrzejkowy (28.11.2019) na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestniczek. Wydarzenie pod hasłem „Po co wróżyć, lepiej sprawdzić!” zorganizowane przez Sanatorium Augustów Medical SPA we współpracy z Białostockim Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie (BCO) przyciągnęło ponad 100 mieszkanek Augustowa i okolic!

- Jestem augustowianką z krwi i kości. Bardzo się cieszę, że udało się zorganizować tak wspaniałe spotkanie dedykowane kobietom właśnie tu, w moim rodzinnym mieście – powiedziała na wstępie Magdalena Joanna Borkowska, dyrektor BCO i dodała – W Polsce notuje się rocznie ok. 18 tysięcy zachorowań na raka piersi, a nowotwór ten może się rozwinąć u jednej na dziesięć kobiet. Na raka piersi mogą zachorować kobiety w różnym wieku, dlatego Pamiętajcie, by zwracać uwagę na wszelkie niepokojące zmiany. Wcześnie postawiona diagnoza raka daje szansę na pełny powrót do zdrowia.

W ramach kampanii profilaktycznej pod hasłem „Masz po co żyć. Badaj piersi” wszystkie panie wzięły udział w szkoleniu z samobadania piersi, które przeprowadziła pielęgniarka BCO. Praktyczna część szkolenia odbyła się na specjalnych fantomach piersiowych z ukrytymi zmianami nowotworowymi.

- W samobadaniu piersi najważniejsza jest regularność oraz znajomość własnego ciała. Badania dowiodły, że kobiety badające się systematycznie są w stanie wykryć zmiany niemal dwukrotnie mniejsze w porównaniu do tych, które robią to nieregularnie oraz ponad trzykrotnie mniejsze niż kobiety badające piersi po raz pierwszy – zaznaczyła Dorota Dąbrowska-Łukasik, oddziałowa oddziału onkologii ginekologicznej BCO.

Dodatkowo, wszystkie kobiety poznały techniki relaksacyjne i ćwiczenia pozwalające zadbać o ciało, które przedstawiła Katarzyna Zubrewicz, fizjoterapeutka BCO. Ponadto, Justyna Mróz-Piekarska z Gabinetu kosmetycznego & Mini Day SPA Harmonia Zmysłów udzieliła wskazówek dotyczących pielęgnacji twarzy i technik healthy-aging'u. Tomasz Konończuk, współzałożyciel i dyrektor medyczny Twojej Kliniki opowiedział, jakie możliwości daje kobietom jego nowoczesna placówka medyczna. Po pysznym poczęstunku nadszedł czas na główną atrakcję wieczoru - pokaz iluzji w wykonaniu Tomasza Sadowskiego, uczestnika programu „Mam talent”, który nie tylko oczarował wszystkie panie, ale także rozbawił do łez! Podczas trwania akcji przy stoiskach salonu optycznego Doktor Marchewka i Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Augustowie kobiety mogły zbadać wzrok oraz zmierzyć ciśnienie.

- Chcemy więcej takich akcji! Nie był to czas stracony! Przez te kilka godzin zupełnie nie myślałam o swoich troskach i problemach, skupiłam się na świetnej zabawie i integracji. Wychodzę z tego spotkania dużo mądrzejsza i bardziej świadoma swojej kobiecości. Będę namawiać koleżanki, by wzięły udział w kolejnym takim wydarzeniu, bo wiem, że warto! – relacjonowała pani Elżbieta, uczestniczka czwartkowego spotkania.

W związku z dużym zainteresowaniem i entuzjazmem uczestniczek eventu, serdecznie zapraszamy na kolejne wydarzenie pod hasłem "Podaruj sobie zdrowie!", które odbędzie się 12 grudnia 2019 roku w godz. 17:00-21:00, także w Sanatorium Augustów Medical SPA. Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu 607 516 517.

 • DSC01560__kopia
 • DSC01563__kopia
 • DSC01565__kopia
 • DSC01640__kopia
 • DSC01655__kopia
 • DSC01713
 • DSC01785
 • DSC01792
 • DSC01869
 • DSC01890
 • DSC01896
 • DSC01949
 • DSC01959
 • DSC01965
 • DSC01967
 • DSC01979
 • DSC01997
 • DSC02015
 • DSC02030
 • DSC02036
 • DSC02059
 • DSC02105
 • DSC02139
 • DSC02153
 • DSC02164
 • DSC02188
 • DSC02206

Plakat Marsz

Dziś w Białostockim Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku odbyło się oficjalne otwarcie nowego Zakładu Diagnostyki Obrazowej. Zakład poświęcili przedstawiciele Kościołów Katolickiego i Prawosławnego - Jego Ekscelencja Arcybiskup Edward Ozorowski oraz Jego Ekscelencja Arcybiskup Jakub. W uroczystości udział wzięli: wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, członek zarządu województwa podlaskiego Wiesława Burnos, kierownik Zakładu Radiologii UMB prof. dr hab. Urszula Łebkowska, zastępca dyrektora departamentu zdrowia UMWP Monika Borkowska, dyrektor SP ZOZ w Augustowie Danuta Zawadzka i SP ZOZ w Mońkach Jarosław Pokoleńczuk, prezes Zarządu Klubu Amazonki w Białymstoku Ewa Jabłońska-Grzelak, przedstawiciele Komisji Zdrowia UMWP, zastępca przewodniczącego Rady Społecznej BCO prof. Maryna Krawczuk-Rybak oraz członkowie rady społecznej BCO, a także dyrekcja i pracownicy szpitala.

Dziś w salonie The Gentlemans Barber Shop Emilia Dyrynda oficjalnie rozpoczęliśmy akcję Movember Białystok. „Movember” to „wąstopad”.

Nazwa kampanii pochodzi od dwóch angielskich słów: „moustache” – wąsy i „november” – listopad. W skrócie – to akcja społeczna, która ma zwrócić uwagę na problem raka prostaty i jądra u mężczyzn i promować profilaktykę tych nowotworów. Chodzi o to, żeby zwiększyć liczbę wykryć „męskich nowotworów” i to najlepiej we wczesnym ich stadium, kiedy chorobę da się jeszcze wyleczyć. Poza tym – ważne jest, żeby znać historię zachorowań na raka w swojej rodzinie i prowadzić zdrowszy tryb życia.

Kampania „Zrozumieć nowotwory głowy i szyi” – czas start!

Zainaugurowano VII edycję kampanii „Zrozumieć Nowotwory głowy i szyi”, w ramach której trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Od 16 do 20 września w wybranych krajach Europy, w tym w Polsce, odbywają się m.in. badania profilaktyczne dla pacjentów. Aktywności prowadzone w ramach kampanii mają na celu podniesienie świadomości na temat nowotworów głowy i szyi, a także poprawę ich wykrywalności.

Zakończyła się XII Ogólnopolska Konferencja Naukowa Techników Medycznych Radioterapii ,,Nowe trendy kompleksowego leczenia raka piersi”. Organizatorem wydarzenia byli: Regionalno - Ośrodkowe Koło Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Radioterapii, Stowarzyszenie do Walki z Rakiem, BCO oraz Towarzystwo Naukowe Techników Medycznych Radioterapii. Konferencję wykładem inauguracyjnym otworzył dr n. med. Tomasz Filipowski, Kierownik Zakładu Radioterapii BCO. Podczas dwudniowych wykładów licznie zgromadzeni uczestnicy konferencji mieli okazję pogłębić swoją wiedzę z zakresu leczenia nowotworów piersi, którą przekazali im specjaliści naszego Centrum.

22 lutego 2020 roku odbędzie się OnkoRun. To bieg na dwóch dystansach 5 km i 10 km po malowniczej Puszczy Knyszyńskiej. Każdy uczestnik otrzyma pakiety startowe oraz pamiątkowe medale, a dla najlepszych w rywalizacji przewidziane są atrakcyjne nagrody. Zainteresowanych udziałem zachęcamy do rejestracji, podczas której prosimy o wybór interesującego Państwa dystansu biegu.

Koszt uczestnictwa: 20zł – zebrana kwota zostanie przekazana na rzecz Stowarzyszenia do Walki z Rakiem.

Link do zapisów: http://www.grupaevent.pl/onkorun/

Gorąco zachęcamy do udziału w wydarzeniu!

 

Ulicami naszego miasta po raz 13-ty przeszedł Marsz Nadziei "Rak to nie wyrok". Marsz różowej wstążki ma na celu podniesienie świadomości społecznej na temat zachorowań na choroby nowotworowe, znaczenia badań profilaktycznych oraz wykazanie, że nowotwór wcześnie wykryty jest wyleczalny. Ma zachęcić do prowadzenia zdrowego trybu życia i dbania o swoje zdrowie poprzez regularne wykonywanie badań. Jest to również Marsz solidarności ze wszystkimi osobami, które chorują lub chorowały na choroby nowotworowe.Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że frekwencja jak zwykle dopisała. Sami zobaczcie:

Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie znalazło się wśród 20-tu szpitali w Polsce, które otrzymały dofinansowanie Ministra Zdrowia na „Doposażenie zakładów radioterapii - zakup stacji planowania leczenia”, w ramach programu wieloletniego pn: „Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych”.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 02.10.2019r. województwo podlaskie zostało włączone w program pilotażowy opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci onkologicznej.

Pilotaż obejmuje pacjentów chorych na nowotwory złośliwe gruczołu krokowego, jajnika, piersi, jelita grubego i płuc.

W nocy z 29 na 30 sierpnia 2019 doszło do zaszyfrowania systemów obsługujących Zakład Radioterapii. Dział Informatyki odzyskał zablokowane dane z kopii zapasowych. Trwają prace synchronizacji aparatów z systemami dziedzinowymi Zakładu. W chwili obecnej wszystkie aparaty pracują prawidłowo.