Konferencja prasowa w BCO, od lewej: dr Marta Koper, dr Katarzyna Bielawska, dr Magda Marek-Safiejko

Unikanie solarium i opalania, stosowanie kremów z filtrem i raz w roku wizyta u dermatologa w celu kontroli znamion – takie profilaktyczne zachowania zapobiegają powstawaniu i rozwijaniu się czerniaka. Podczas dzisiejszej (12.05) konferencji prasowej zorganizowanej z okazji dnia walki z czerniakiem specjalistki z BCO szczególny nacisk położyły na rolę, jaką odgrywają badania kontrolne znamion.

Plan szpitala z lotu ptaka z legendą.

Rozpoczęły się prace remontowe związane z przebudową najstarszej części szpitala - budynku K od strony ul. Ogrodowej (z podjazdem dla karetek), w związku z tym informujemy o wprowadzonych zmianach organizacyjnych:

Specjaliści podczas warsztatów testują system OTSC, czyli klipsy do tamowania krwawień z przewodu pokarmowego.

Kilkunastu gastroenterologów i chirurgów z województwa podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego wzięło udział w pierwszych warsztatach endoskopii onkologicznej przewodu pokarmowego, które zorganizowały: Stowarzyszenie do Walki z Rakiem, Pracownia Endoskopii BCO oraz Centrum Leczenia Nowotworów Przewodu Pokarmowego Colorectal Cancer Unit.

Dzieci z przedszkola podczas zajęć edukacyjnych z Martyną Milewską, dietetyk BCO, sala konferencyjna szpitala.

Za nami trzy dni pełne wrażeń i niespodzianek. Zakończyliśmy Dni Edukacji Żywieniowej, zorganizowane z okazji trwającego miesiąca świadomości raka jelita grubego z inicjatywy zespołu CCU, przy współpracy z fundacją EuropaColon Polska oraz Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa Oddział w Białymstoku. Głównym celem akcji była edukacja społeczeństwa w zakresie stosowania prawidłowej diety i wyrabiania odpowiednich nawyków żywieniowych.

Logo kampanii "Nie miej tego gdzieś"

Rusza kolejna edycja kampanii „Nie Miej Tego Gdzieś”, której celem jest podnoszenie świadomości Polaków na temat raka jelita grubego, organizowanej przez Fundację EuropaColon Polska. W pierwszej edycji nacisk kładliśmy przede wszystkim na profilaktykę. W tym roku chcemy być bliżej pacjenta u którego już rozpoznano raka jelita grubego. - wyjaśnia Iga Rawicka, Prezes Fundacji EuropaColon Polska.

Plakat promujący miesiąc świadomości raka jelita grubego, ukazujący krętą drogę, po której ludzie biegną/jadą rowerami w kierunku życia.

Lada dzień przywitamy marzec – miesiąc świadomości raka jelita grubego. Z tej okazji, właśnie w tłusty czwartek, odbyła się konferencja prasowa, podczas której zapowiedzieliśmy nasze marcowe działania. W spotkaniu z mediami udział wzięli Magdalena Borkowska, dyrektor BCO oraz dr n. med. Kamil Safiejko, koordynator Pododdziału Leczenia Nowotworów Przewodu Pokarmowego (Colorectal Cancer Unit).

Podpisanie umowy na przebudowę i modernizację bud. nr 5. Od lewej: dyrektor Andrzej Sowa, dyrektor Magdalena Borkowska, dyrektor Dominik Maślach

W najbliższym czasie ruszą prace remontowo-budowlane w najstarszym budynku Białostockiego Centrum Onkologii, tzw. ‘piątce’.

Plakat promujący konferencję adresowaną do fizjoterapeutów spoza Białegostoku.

plakat BCU FIZJO

Uczestnicy konferencji podczas wykładu w Hotelu Traugutta.

Trzecia konferencja Ośrodka Diagnostyki i Leczenia Raka Piersi Breast Cancer Unit, która odbyła się w sobotę 12 marca, była okazją do merytorycznej dyskusji specjalistów BCO z różnych dziedzin. Bogaty program naukowy spotkania skupiał się na leczeniu spersonalizowanym raka piersi.

od lewej: Anna Narel, Magdalena Borkowska, dr Tomasz Kozłowski, Katarzyna Tumiała, Joanna Kawałko przy stole w kawiarni podczas konferencji prasowej

Tego jeszcze nie było! Walentynki tuż-tuż, a Białostockie Centrum Onkologii (BCO) już dziś wychodzi ze specjalną propozycją do par i na 14-tego lutego szykuje niespodziankę w postaci voucherów na badania. Konferencja prasowa zapowiadająca akcję „Panowie i Panie, serwujemy badanie” odbyła się w czwartek w restauracji Maison du Café.

Logo Telefonicznej Informacji Pacjenta

9 marca 2022 r. Narodowy Fundusz Zdrowia we współpracy z 20 publicznymi ośrodkami onkologicznymi zrzeszonymi w Ogólnopolskim Zrzeszeniem Publicznych Centrów i Instytutów Onkologicznych uruchomił Telefoniczną Informację Pacjenta dla obywateli Ukrainy. Infolinia zapewni koordynację opieki nad pacjentami onkologicznymi z Ukrainy na terenie Polski. Pacjenci będą obsługiwani w języku polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim.

od lewej: dyrektor Magdalena Borkowska, dr Beata Maćkowiak-Matejczyk, mgr Dorota Dąbrowska siedzą przy stole konferencyjnym podczas spotkania z mediami

Rak szyjki macicy jest po raku piersi drugim najczęstszym nowotworem złośliwym narządów płciowych wśród kobiet. Choroba, od momentu zakażenia nabłonka szyjki macicy wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) rozwija się nawet kilka lat, nie dając żadnych objawów. Poddając się badaniu cytologicznemu odpowiednio wcześnie można zapobiec rozwojowi raka, a nawet go w pełni wyleczyć.