12 maja przypada Europejski Dzień Walki z Czerniakiem. Z tej okazji BCO zaprasza do udziału w akcji profilaktyki nowotworów skóry, organizowanej w ramach realizowanego przez nasze Centrum projektu „Program profilaktyki nowotworów skóry w Polsce Wschodniej”.

Urolodzy z Białostockiego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku (BCO) szkolili się pod okiem dr. Michała Suta, specjalisty urologa ze szpitala MSWiA w  Gdańsku, eksperta w używaniu lasera holmowego. Pierwsze zabiegi z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu przeprowadzono w czwartek.

Troje lekarzy Białostockiego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zostało odznaczonych Złotym Krzyżem Zasługi. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wręczył odznaczenia za zasługi w działalności na rzecz zwalczania zagrożeń biologicznych: lek. med. Dorocie Kazberuk, dr. n. med. Piotrowi Kosiorkowi oraz lek. med. Dariuszowi Kożuchowskiemu. 

Dziś, 7 kwietnia, przypada Światowy Dzień Zdrowia. To święto, które drugi raz z rzędu obchodzimy w dobie pandemii koronawirusa. By pomóc w walce z niebezpiecznym wrogiem i zapewnić szybką diagnostykę pacjentów i pracowników, w Białostockim Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku (BCO) od czwartku (8 kwietnia) rusza nowo powstała Pracownia Wirusologii Molekularnej.

500 jabłek od lokalnych sadowników trafiło do pacjentów Białostockiego Centrum Onkologii, którzy w czwartek (11.02) zgłosili się na wizyty do specjalistycznych poradni oraz na badania do Pracowni Endoskopii. W Światowym Dniu Chorego przedstawiciele OT KOWR i BCO podpisali list intencyjny o współpracy na rzecz podnoszenia świadomości społeczeństwa na temat znaku PRODUKT POLSKI.

Codziennie w Polsce z powodu czerniaka skóry umierają cztery osoby, dlatego tak ważne jest, by już teraz, gdy z każdym dniem towarzyszy nam coraz więcej słońca, uświadamiać społeczeństwo, jak ważna jest profilaktyka nowotworów skóry.

4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Został on ustanowiony w 2000 roku na Światowym Szczycie Waki z Rakiem w Paryżu. Nadrzędnym celem tego dnia jest zwrócenie uwagi na zapobieganie i leczenie chorób nowotworowych. Europejski Kodeks Walki z Rakiem zawiera porady pomocne w prowadzeniu zdrowego stylu życia i obniżeniu ryzyka zachorowania na raka. Pierwsza z nich brzmi: „Nie pal, nie używaj tytoniu w żadnej postaci” - jeden papieros zawiera około 7 tysięcy substancji chemicznych, z czego ponad 70 jest silnie rakotwórczych.

Dzwon Zwycięzcy - pierwszy w regionie i jeden z nielicznych w kraju zawisł w Białostockim Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku. Trzykrotne uderzenie w jego kielich oznajmia zakończenie leczenia i wygraną z nowotworem. Dzwon ufundowała Era Nowych Kobiet Podlasie.

UWAGA (18.01.2021): LIMIT MIEJSC NA BADANIA WYCZERPANY! W ciągu najbliższych trzech tygodni przebadamy łącznie ponad 300 kobiet!

Podczas Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, przypadającego w tym roku w dniach 18-22 stycznia, Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie zaprasza wszystkie chętne kobiety do wykonania w naszym szpitalu bezpłatnego badania cytologicznego. Zapisy ruszają w najbliższy czwartek (14.01). Na wizytę można umawiać się pod numerem 790 514 141.

W Białostockim Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku (BCO) ruszyły zapisy pacjentów do szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Pacjenci mogą umawiać się na wizytę w poradni za pośrednictwem infolinii 85 6646 888, która czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-18:00.

W pierwszej kolejności, każdy pacjent przejdzie wstępną kwalifikację onkologiczną do szczepienia u onkologa klinicznego lub radioterapeuty. Zaszczepieni zostaną pacjenci BCO, którzy:

- ukończyli 18. rok życia i leczą się z powodu rozpoznanej choroby nowotworowej;
- zakończyli  radioterapię,  immunoterapię,  leczenie  celowane  oraz chemioterapię w BCO po 31 grudnia 2019 r.;
- są w  trakcie  czynnego  leczenia  onkologicznego  z  udziałem  chemioterapii, radioterapii, immunoterapii i leczenia celowanego;
- oraz osoby, u których rozpoznano chorobę nowotworową.

Szczepienia odbywać się będą w punkcie szczepień zorganizowanym przy Izbie Przyjęć BCO.

Do pobrania: Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osób z grupy 1B przeciw COVID-19

                ulotka na stronę 15.03.2021

1 grudnia mija rok od rozpoczęcia realizacji w Białostockim Centrum Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie w Białymstoku (BCO) pilotażowego programu koordynowanej opieki nad pacjentami onkologicznymi. Pilotaż to jeden z elementów Krajowej Sieci Onkologicznej, który w województwie podlaskim potrwa do 31.12.2021 r. Realizują go cztery województwa: podlaskie, pomorskie, dolnośląskie i świętokrzyskie.

Światowy Dzień Obrzęku Limfatycznego to coroczne święto ustanowione w 2016 roku przez Senat Stanów Zjednoczonych w celu edukowania społeczeństwa o tym problemie. American Cancer Society szacuje, że obrzęk chłonny występuje u 15% wszystkich chorych na nowotwory, a u pacjentek leczonych z powodu nowotworu piersi u ponad 30%.