Co roku, w trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia, w tym roku przypada 18 listopada. Palenie tytoniu jest przyczyną wielu schorzeń oraz przedwczesnej śmierci. W Europie, ten nałóg znajduje się na liście 10 najczęstszych przyczyn chorób.

arłukowicz

Co 17 sekund u kogoś na świecie diagnozuje się raka jelita grubego. To drugi nowotwór złośliwy, jeśli chodzi o przyczynę zgonów w Polsce. Specjaliści są zgodni - rak jelita grubego, odpowiednio wcześnie zdiagnozowany, może zostać całkowicie wyleczony.

W tym roku w ramach akcji Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku (BCO) zaprasza mężczyzn na bezpłatne badania profilaktyczne. Panowie przed 45. rokiem życia będą mogli sprawdzić zdrowie swoich jąder dzięki bezbolesnemu badaniu USG, zaś pozostali wykonają przesiewowe badanie PSA, które oznacza poziom markera nowotworowego i wykrywa raka gruczołu krokowego. W przypadku nieprawidłowości zostaną umówieni na wizytę u specjalisty.

Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku i działające w jego strukturze Centrum Chorób Piersi - Breast Cancer Unit oraz Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku serdecznie zapraszamy na I Ogólnopolską Konferencję dla kobiet w trakcie i po leczeniu raka piersi „Chcę być świadoma i wiedzieć więcej”. Konferencja odbędzie się 9 października 2021 roku w Białymstoku w auli Wydziału Nauk o Zdrowiu UMB w Białymstoku.

W piątek 22 października br. w Białostockim Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku odbyła się pierwsza na Podlasiu operacja rekonstrukcji piersi płatem DIEP.

W ramach kampanii Zrozumieć Nowotwory Głowy i Szyi (ang. Make Sense) w dniach 20- 24 września 2021 roku odbędzie się IX Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi pod hasłem Nowotwory Głowy i Szyi: Pozostań czujny. Nie ignoruj objawów w czasie pandemii COVID-19.

Blisko 200 osób przeszło głównymi ulicami miasta w XIV Marszu Nadziei „Rak to nie wyrok”. Wyruszyliśmy spod białostockiego ratusza pod siedzibę BCO od ulicy Warszawskiej, gdzie na uczestników czekało wiele atrakcji. Kolorowy pochód otworzyła niezawodna Orkiestra Miejska pod przewodnictwem Pana Franciszka Mocarskiego. Dziękujemy za eskortę motocyklistom z FunMoto – dzięki Wam zrobiło się o nas bardzo głośno.

Za nami kolejny OnkoRun. W sobotę 11 września na starcie biegu stanęło blisko 300 zawodników, a wśród nich pacjenci onkologiczni, ich rodziny oraz wszyscy, którzy chcieli aktywnie, w przyjaznej atmosferze spędzić z nami dzień w malowniczym Supraślu i okazać wsparcie osobom zmagającym się z nowotworami.

I Ogólnopolska Konferencja dla kobiet w trakcie i po leczeniu raka piersi „Chcę być świadoma i wiedzieć więcej” zakończyła się pełnym sukcesem. Stacjonarnie i zdalnie w spotkaniu uczestniczyło blisko 200 pacjentek. Patronem Honorowym wydarzenia był Marszałek Artur Kosicki.

Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, dlatego też już po raz czternasty organizujemy Marsz Nadziei „Rak to nie wyrok”, który adresowany jest nie tylko do naszych Pacjentów, ale także ich rodzin, pracowników szpitala, naszych sympatyków i mieszkańców województwa podlaskiego. Rozpocznie się w niedzielę 10 października br. o godz. 11:00 na Placu Miejskim przy ratuszu i przejdzie ulicami miasta pod siedzibę BCO od strony ul. Warszawskiej w Białymstoku, gdzie zakończy się akcją edukacyjno-profilaktyczną.

W Białostockim Centrum Onkologii uruchomiona została pierwsza i jedyna w Polsce platforma służąca do współpracy z placówkami Porozumienia Zielonogórskiego w zakresie zgłaszania pacjentek na badania profilaktyczne w obrębie piersi. Partnerem dostarczającym platformę jest firma Synerise S.A., która działa w sektorze sztucznej inteligencji i IT, zajmując się pobieraniem, gromadzeniem i przetwarzaniem dużej ilości danych.