Brachyterapia to najstarsza metoda radioterapii, która cały czas aktywnie się rozwija, wykorzystując najnowsze technologie, i dlatego pełni bardzo ważną rolę w leczeniu wielu chorych z chorobami nowotworowymi.

Brachyterapia to metoda leczenia, która wykorzystuje promieniowanie pochodzące z izotopu irydu (Ir-192). Jest to radioterapia o wysokiej mocy dawki (ang. High Dose Rate).

Znalazła ona zastosowanie w leczeniu wielu nowotworów w tym raka gruczołu krokowego, nowotworów skóry, czy też nowotworów ginekologicznych. Jednym z podstawowych wskazań do zastosowania brachyterapii jest leczenie raka piersi po zabiegu oszczędzającym.

 

Tę metodę leczenia charakteryzuje:

  • bardzo duża precyzja leczenia – źródło promieniowania umieszczane jest wewnątrz guza nowotworowego lub jego bezpośrednim sąsiedztwie;
  • możliwość zastosowania jednorazowo wysokiej dawki promieniowania przy zachowaniu względnego bezpieczeństwa dla zdrowych narządów – ograniczenie powikłań przy wzroście skuteczności;
  • skuteczność leczenia z powodu zastosowanie podwyższonej dawki w miejscu guza;
  • w większości przypadków terapia trwa krócej niż przy zastosowaniu samodzielnej teleradioterapii.

 

W Pracowni Brachyterapii Białostockiego Centrum Onkologii od wielu lat stosujemy brachyterapię HDR w leczeniu raka piersi i tą wiedzą oraz doświadczeniem chcemy się podzielić, dlatego w dniach 18-19 czerwca 2024 r. w BCO organizujemy kurs brachyterapii APBI z udziałem wybitnych międzynarodowych wykładowców. 

 

Kurs jest przeznaczony dla osób szkolących się w tej dziedzinie. 

Link do rejestracji - www.brachyacademy.com