Plakat promujący miesiąc świadomości raka jelita grubego, ukazujący krętą drogę, po której ludzie biegną/jadą rowerami w kierunku życia.

Lada dzień przywitamy marzec – miesiąc świadomości raka jelita grubego. Z tej okazji, właśnie w tłusty czwartek, odbyła się konferencja prasowa, podczas której zapowiedzieliśmy nasze marcowe działania. W spotkaniu z mediami udział wzięli Magdalena Borkowska, dyrektor BCO oraz dr n. med. Kamil Safiejko, koordynator Pododdziału Leczenia Nowotworów Przewodu Pokarmowego (Colorectal Cancer Unit).

Podczas konferencji dyrektor Borkowska nawiązała do naszej grafiki, która bardzo niekonwencjonalnie i obrazowo przedstawia ludzkie jelito:

Ta droga, którą pokonujemy w kierunku zdrowia, do mety jest bardzo istotna. Ważne jest, w jakim tempie ją pokonamy, czyli im szybciej zaczniemy dbać o zdrowie, tym lepiej. Znajdujemy się w Centrum Profilaktyki Onkologicznej, gdzie właśnie w marcu planujemy cykl spotkań edukacyjnych dla różnych grup wiekowych i zawodowych. Zaprosimy do współpracy przedszkola, szkoły średnie i seniorów na spotkania edukacyjno-informacyjne z zakresu prawidłowego odżywiania w profilaktyce raka jelita grubego. Uważam, że w ten sposób powinniśmy ‘odczarować’ to miejsce i pokazać, że z nowotworem da się wygrać, ale to zwycięstwo zależy od szybkości naszej reakcji i wypracowania prawidłowych nawyków.

Dr n. med. Kamil Safiejko podkreślił, że rak jelita grubego jest bardzo rozpowszechnionym nowotworem w Polsce, bo jest to drugi nowotwór, po raku piersi i raku płuca zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Doktor podkreślił istotną rolę profilaktyki:

Jeżeli wykryjemy ten nowotwór na początku, w pierwszym stadium, to ta wyleczalność jest na poziomie 90-ciu procent. Jeżeli to jest czwarte stadium, to wtedy ta wyleczalność jest na poziomie 10-ciu procent. W marcu zwiększyliśmy liczbę miejsc dla pacjentów do poradni leczenia nowotworów przewodu pokarmowego. Zapraszamy pacjentów, którzy mają niepokojące objawy: krew w stolcu, zaburzenie rytmu wypróżnień, nagła utraty masy ciała lub nieprawidłowości w badaniach, które zrobili w domu lub w innych miejscach, czyli dodatni wynik testu krwi utajonej w kale czy wynik badania USG jest niepokojący.

Zapisy do poradni ruszają 1 marca od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-14:00 pod numerem 733 100 132. Koordynator opowiedział także o kompleksowości i wyjątkowości ośrodka leczenia nowotworów jelita grubego:

Od czerwca 2021 działa w BCO tzw. Colorectal Cancer Unit, który zajmuje się kompleksowo pacjentami z rakiem jelita grubego. Tą opieką mamy objętych już 250-ciu pacjentów. W ubiegłym roku wykonaliśmy 200 zabiegów. 80 procent tych zabiegów wykonujemy metodą laparoskopową, małoinwazyjną, gdzie pacjenci wracają do domu poniżej sześciu dni, czyli piąta-szósta doba wracają do domów i mogą normalnie funkcjonować. Oczywiście, oprócz operacji jest leczenie dodatkowe, często wymagane, czyli radioterapia, chemioterapia, jest też wsparcie dietetyka, psychologa, rehabilitanta. Pacjenci, którzy mają wyłonioną stomię są pod opieką poradni stomijnej. Cały proces diagnostyki i leczenia skupiony jest w jednym miejscu. Pacjent ma swojego koordynatora, który się nim opiekuje od pierwszej do ostatniej wizyty.

Pani Bożena, nasza pacjentka, z pierwszą wizytą u lekarza zwlekała ponad rok. Jak sama przyznaje: Nie było to tak natychmiast, bo nie były to takie bóle, żeby od razu interweniować. Dopiero, kiedy pojawiło się krwawienie postanowiłam zrobić kolonoskopię i tak się zaczęło… W badaniu wykryto polipy, jeden był podejrzany, dlatego skierowano mnie tutaj do Białegostoku.

Nasza pacjentka jest świeżo po operacji, czuje się dobrze i motywuje innych pacjentów: Nie ma wstydu, trzeba jak najszybciej udać się do lekarza, a będzie wszystko ok.