ludzie patrzą i słuchają jak gra orkiestra

Pacjenci, ich bliscy oraz lekarze, personel medyczny i pracownicy  Białostockiego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu.


Za nami pierwsze Spotkanie Bohaterek i Bohaterów BCO połączone z koncertem orkiestry symfonicznej białostockiej filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, które odbyło się 24 lutego 2023 r. w sali koncertowej przy ul. Podleśnej.  


Dla pacjentów, którzy na co dzień zmagają się z bólem i stresem, koncert był okazją do oderwania się od szpitalnej codzienności oraz pokazaniem, jak ważne jest wsparcie i solidarność w walce z chorobą. Dla tych, którzy każdego dnia wspierają chorych i dbają o ich zdrowie stanowił formę podziękowania za pracę.


Koncert poprzedziło wystąpienie dr Doroty Kazberuk, zastępcy dyrektora ds. lecznictwa Białostockiego Centrum Onkologii, która podkreślała, jak ważna w kontekście choroby onkologicznej, która wciąż stanowi jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny jest profilaktyka.

"Postanowiliśmy wyjść poza mury szpitala i w ten sposób przypomnieć, że badania profilaktyczne są bardzo ważne, ponieważ chorobę nowotworową rozpoznaną odpowiednio wcześniej można wyleczyć" - mówiła dr Dorota Kazberuk.


Muzycznych wrażeń dostarczyła Orkiestra Symfoniczna pod batutą Marty Kluczyńskiej. W programie koncertu znalazły się kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta. Arie i duety zaprezentowali studenci białostockiej filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Jak mówiła dr hab. Katarzyna Makal-Żmuda repertuar został wybrany nieprzypadkowo, bowiem muzyka oprócz doznań artystycznych może mieć również terapeutyczny wpływ.

“Są badania stricte medyczne, które dowodzą, że pacjenci dużo szybciej dochodzą do zdrowia, kiedy słuchają muzyki Mozarta” - podkreślała dr hab. Katarzyna Makal-Żmuda, dziekan Wydziału Instrumentalno - Pedagogicznego, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki UMFC Filia w Białymstoku.


Spotkania Bohaterek i Bohaterów BCO zorganizowano z okazji Światowego Dania Walki z Rakiem oraz Światowego Dnia Chorego.