grupa kobiet wykonuje ćwiczenia fizyczne

Jest uciążliwy, wywołuje ból, drętwienie, często zmniejsza elastyczność stawów. Obrzęk limfatyczny jest wynikiem zaburzeń odpływu limfy spowodowanych urazem, chorobami tkanki łącznej lub powikłaniami pooperacyjnymi, w tym terapii nowotworów.

Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku w ramach Światowego Dnia Obrzęku Limfatycznego zorganizowało spotkanie dla pacjentów, którzy na co dzień mierzą się z tym problemem.

W programie wydarzenia znalazły się prelekcje lekarzy z BCO dotyczące przyczyn i metod leczenia obrzęku chłonnego oraz roli fizjoterapii w profilaktyce i procesie leczenia obrzęku limfatycznego. Pacjenci mogli również wspólnie poćwiczyć.  

„Ćwiczenia pozwalają zmniejszyć opuchliznę, ale też pobudzić mięśnie i zachować sprawność. Są to ćwiczenia, które utrzymują zakres ruchu, mają przede wszystkim doprowadzić do utrzymania tego ruchu w danym stawie, ale również prowadzimy takie działania, które mają na celu utrzymanie miękkości tkanki” – mówiła dr n. o zdr. Katarzyna Zubrewicz fizjoterapeutka z Białostockiego Centrum Onkologii.

6 marca to Światowy Dzień Obrzęku Limfatycznego i okazja do poznania przyczyn i metod leczenia obrzęku chłonnego, którego jak podkreślają eksperci, nie można lekceważyć. Zdaniem specjalistów, obrzęk limfatyczny dotyczy blisko 15% wszystkich chorych na nowotwory.