aparatura do wykonywania zabiegu na sali operacyjnej

Zabieg cytoredukcji i chemioterapii dootrzewnowej, określany w skrócie jako HIPEC, jest stosowany w leczeniu pacjentów z zaawansowanym rakiem jelita grubego z przerzutami do otrzewnej. W ostatnim czasie chirurdzy i onkolodzy z Białostockiego Centrum Onkologii przeprowadzili tą metodą kolejny udany zabieg.

Rak jelita grubego jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych na świecie. Przerzuty do otrzewnej są z kolei jednym z częstszych miejsc rozsiewu raka jelita grubego i stanowią bardzo poważne zagrożenie dla pacjentów.

 

Jak tłumaczy dr n. med. Kamil Safiejko, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej oraz koordynator Colorectal Cancer Unit, zabieg HIPEC polega na usunięciu wszystkich widocznych guzów przez chirurga, a następnie na wprowadzeniu do jamy otrzewnej specjalnego roztworu zawierającego chemioterapeutyki.

 

„Takie połączenie chirurgii z chemioterapią umożliwia skuteczne zwalczanie przerzutów raka jelita grubego” - podkreśla dr n. med. Kamil Safiejko.

 

Zabieg HIPEC jest stosowany u pacjentów z zaawansowanym rakiem jelita grubego z przerzutami do otrzewnej, którzy nie kwalifikują się do tradycyjnej chemioterapii. Choć to złożona procedura, dzięki doświadczeniu i wiedzy specjalistów z Colorectal Cancer Unit jest szansą na bardzo dobre wyniki w leczeniu pacjentów.