ulotki

Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów odnotowujemy rocznie ok. 73 530 zachorowań na nowotwory u kobiet, z czego ponad 37% stanowią nowotwory kobiece a same nowotwory ginekologiczne (rak jajnika, rak endometrium, rak szyjki macicy, rak sromu) to ok. 14%.

Ponad 13500 kobiet umiera co roku na nowotwory kobiece z czego połowa, ok. 6600, na same nowotwory ginekologiczne.


W świetle tych liczb i faktu, że wrzesień jest uznany za miesiąc, w którym zwracamy szczególną uwagę na nowotwory ginekologiczne, chcemy mówić o tym jakie objawy mogą wskazywać na nowotwory kobiece, jak je diagnozujemy i leczymy.

 

Białostockie Centrum Onkologii dołączyło z pełnym zaangażowaniem do akcji Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej pod hasłem "Wrzesień - miesiącem świadomości nowotworów ginekologicznych". 

 

9 września zorganizowaliśmy Dzień Świadomości Nowotworów Ginekologicznych. Była to okazja do rozmów z doświadczonymi specjalistami: lekarzem onkologiem, ginekologiem onkologiem oraz genetykiem. 

 

Po wcześniejszych zapisach panie mogły wykonać również badania usg narządów rodnych.

 

Nie zabrakło informacji na temat objawów, diagnozy czy leczenia nowotworów kobiecych. Wszystko w myśl zasady, że wiedza i profilaktyka są naszym najlepszym sprzymierzeńcem w walce z nowotworami.

 

wrzesien 2 wrzesien wrzesien 1