plakat informacyjny

W tym roku odbywa się jedenasty Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi — Coroczne Wydarzenie mające na celu zwiększenie świadomości na temat nowotworów głowy i szyi, aby w konsekwencji poprawić rokowanie pacjentów z rozpoznaną chorobą nowotworową.

PONIEDZIAŁEK, 18 WRZEŚNIA: Dziś rozpoczyna się 11. Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi kampanii Make Sense prowadzonej przez Europejskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi (EHNS). Jest to kluczowe wydarzenie mające na celu zwiększenie świadomości na temat nowotworów głowy i szyi, a co za tym idzie - poprawę wyników leczenia osób, których dotknęła ta choroba. Działania kampanii to przede wszystkim bezpłatne badania profilaktyczne prowadzone podczas corocznego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i szyi, dzięki którym od 2013 r. ponad 110 000 osób zostało przebadanych pod kątem nowotworu głowy i szyi w ponad 1200 klinikach w całej Europie.

Rak głowy i szyi jest szóstym najczęściej występującym nowotworem złośliwym oraz ósmą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów złośliwych w Europie (około 73 000 zgonów w 2020 roku). Chociaż uważany za chorobę, której można zapobiec, około 60% wszystkich nowotworów głowy i szyi jest diagnozowanych u chorych w późnym stadium zaawansowania klinicznego. W tej grupie, dwie trzecie chorych nie przeżywa 5 lat. Pomimo postępu w diagnostyce i leczeniu oraz stale rosnącej uwadze poświęconej nowotworom głowy i szyi na poziomie polityki europejskiej wyniki są nadal niezadowalające. Dlatego inicjatywy takie jak Kampania Make Sense odgrywają ważną rolę. Szacuje się, że liczba nowych przypadków nowotworów złośliwych głowy i szyi wzrośnie o ponad 200 000 na całym świecie w ciągu najbliższych 10 lat, a kolejne 587 000 osób umrze z powodu tej choroby do 2030 roku- co oznacza wzrost o 120 000 w porównaniu z rokiem 2020. Wzmocnienie wspólnych działań w celu zwiększenia świadomości i poprawy wyników leczenia chorych w tej grupie nowotworów pozostaje niezwykle istotne.

Autorzy Kampanii Make Sense w 2013 roku stworzyli regułę "1 przez 3", która w sposób czytelny i łatwy umożliwia wczesne rozpoznanie nowotworów głowy i szyi. Każdy, kto zauważy u siebie jeden lub więcej z wyselekcjonowanych objawów nowotworów głowy i szyi, które trwają co najmniej 3 tygodnie powinien niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Objawy obejmują: niegojące się owrzodzenie, biały lub czerwony nalot w jamie ustnej, ból gardła, chrypkę, ból podczas połykania lub trudności z połykaniem, guz na szyi, jednostronną niedrożność nosa lub krwistą wydzielinę z nosa.

XI Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szył w 2023 roku promuje nowe hasło: "Inwazja nowotworów głowy i szyi. Ratuj życie!".

Wirus brodawczaka ludzkiego to nowy czynnik etiologiczny w rozwoju nowotworów głowy i szyi. Każdy z nas niepalący, niepijący, dbający o higienę jamy ustnej może zachorować na raka głowy i szyi, którego czynnikiem sprawczym jest wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Dlatego w trakcie Tygodnia Profilaktyki będziemy edukować jak zapobiegać infekcji wirusa brodawczaka ludzkiego i dlaczego warto się szczepić.

XI Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi Make Sense 2023 trwa od 18 do 23 września. Przez cały tydzień planowane są działania w całej Europie, aby zwiększyć świadomość na temat raka głowy i szyi.

Aby dowiedzieć się więcej o tym, co dzieje się w Twojej okolicy, odwiedź stronę makesensecampaign.eu, śledź kanały kampanii na Facebooku oraz dołącz do dyskusji online, używając hashtagu #MakeltMakeSense.

Nowotwory głowy i szyi

Nowotwory głowy i szyi to każdy nowotwór znajdujący się powyżej obojczyka, z wyłączeniem nowotworów mózgu, gałki ocznej i przełyku. Ponad 90% nowotworów powstaje w komórkach nabłonka wyściełającego wilgotne powierzchnie jamy ustnej, gardła, krtani, nosa i zatok przynosowych.

 

Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi trwa od 18 do 23 września 2023 r.

 

 

źródło: 11. edycja Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi odbywa się w ramach kampanii Zrozumieć Nowotwory Głowy i Szyi (ang. Make Sense Campaign). Kampania Make Sense prowadzona jest przez Europejskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi (ang. European Head and Neck Society – EHNS), którego Prezydentem jest prof. Wojciech Golusiński.