logo Fundacji

Duża dawka wiedzy, niesamowita atmosfera, wyjątkowi prelegenci i goście. 7 października w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym AB w Białymstoku odbyła się III Ogólnopolska Konferencja dla kobiet w trakcie i po leczeniu raka piersi pod hasłem "Chcę być świadoma i wiedzieć więcej". To był dzień pełen inspiracji, wiedzy i wsparcia, który na pewno na długo pozostanie w naszych sercach.

 

Konferencja była okazją, by dowiedzieć się więcej o najnowszych metodach leczenia raka piersi, a także zrozumieć, jakie trudności pacjentki mogą napotykać na swojej drodze do zdrowia. Było to szczególnie ważne, bo jak podkreśliła dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii dr n. o zdr. Magdalena Joanna Borkowska październik to miesiąc świadomości raka piersi, a w jego leczeniu to właśnie dostęp do rzetelnej wiedzy doświadczonych specjalistów jest kluczowy.

 

O metodach diagnostycznych chorób piersi opowiadał lek. Tomasz Łobacz, który rozpoczął część medyczną konferencji. Koordynatorka merytoryczna Breast Cancer Unit, specjalistka onkologii klinicznej, dr n. med. Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz skupiła się na zaawansowanym raku piersi i sposobach jego leczenia. Dr n. med. Leszek Kozłowski przedstawił optymalne standardy nowoczesnego chirurgicznego leczenia raka piersi, które jest integralną częścią specjalistycznej, wielodyscyplinarnej opieki nad pacjentkami. 

 

Rola koordynatorów w trakcie diagnostyki i leczenia raka piersi jest niezwykle istotna. Pozwala na sprawny przebieg poszczególnych etapów, daje pacjentkom znaczące wsparcie informacyjne oraz pomaga w komunikacji z lekarzami. O roli, jaką pełnią koordynatorzy w procesie leczenia opowiadała mgr Joanna Gardocka. Lek. Karolina Winsko-Szczęsnowicz swoje wystąpienie poświęciła młodym kobietom, u których w leczeniu uzupełniającym konieczna jest menopauza. 

 

Nie zabrakło również tematów dotyczących pielęgnacji czy medycyny estetycznej. Agnieszka Golda, linergistka i kosmetolog opowiadała o mikropigmentacji medycznej, jednej z dziedzin makijażu permanentnego, która pozwala na poprawę wyglądu po przebytych operacjach i chorobach i często jest alternatywą dla zabiegów medycznych. Z kolei na pytania dotyczące doboru kosmetyków i zabiegów pielęgnacyjnych dla pacjentek w trakcie leczenia onkologicznego odpowiadała dr n. med. Ewa Gułaj, specjalistka chorób wewnętrznych, geriatra, lekarz medycyny estetycznej.

 

Z kolei o łagodzeniu objawów ginekologicznych hormonoterapii oraz seksualności w trakcie leczenia i po jego zakończeniu mówiła dr n. med. Anna Dańska-Bidzińska ze Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie, specjalistka w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej, członek krajowych i międzynarodowych towarzystw naukowych.

 

O dietach alternatywnych i niekonwencjonalnych zaleceniach dotyczących zdrowego odżywiania opowiadała dr n. o zdr. Elżbieta Potentas. Z kolei mity o suplementach stosowanych w trakcie leczenia onkologicznego podczas konferencji rozwiała dr hab. n. med. Anna Witkowska, kierownik Zakładu Biotechnologii Żywności Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. 

 

Gościem specjalnym wydarzenia była Joanna Górska — dziennikarka radiowa i telewizyjna i trener medialny. Współautorka książek „Dziad. On silny, my silniejsi. O naszej walce z rakiem” oraz „Przeżyć raka. I co dalej?”. Od lat, jako amazonka w remisji raka piersi aktywnie działa na rzecz profilaktyki, prowadzi panele dyskusyjne i spotkania na temat sytuacji pacjentów onkologicznych oraz nowości w terapiach antynowotworowych. 

 

Całość poprowadziła dziennikarka telewizyjna, Joanna Kryńska.Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim prelegentom, którzy dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem, oraz wszystkim uczestniczkom konferencji, które uczyniły to wydarzenie wyjątkowym. Wasza obecność sprawiła, że konferencja była pełna energii i pozytywnej atmosfery.

 

Niech to wydarzenie będzie inspiracją do dalszej walki o zdrowie.

Dziękujemy, że byliście z nami, i do zobaczenia na kolejnych spotkaniach!

 

BCO 0001 BCO 04541 BCO 0287

   BCO 0194 BCO 0110 BCO 0055  BCO 0428

BCO 0067 BCO 0117 BCO 0158

BCO 0165 BCO 0190 BCO 0456