Prawie 600 tys. zł Zarząd Województwa Podlaskiego przeznaczył na zakup sprzętów na potrzeby BCO. Chodzi o system chłodzenia skóry głowy PAXMAN oraz wysokospecjalistyczny sprzęt do diagnostyki śródoperacyjnej i operacji laparoskopowych nowotworów jelita grubego i odbytnicy.
W dzisiejszym briefingu prasowym udział wzięli: Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Marek Malinowski, Dyrektor BCO Magdalena Joanna Borkowska, Koordynator Oddziału Onkologii Ginekologicznej dr n. med. Beata Maćkowiak-Matejczyk oraz Specjalista chirurgii onkologicznej lek. med. Kamil Safiejko.
Białostockie Centrum Onkologii stale się rozwija i potrzebuje nowoczesnej aparatury, by móc leczyć skuteczniej i z jeszcze lepszym efektem. Chcemy, aby ten sprzęt pomógł Centrum w realizacji prowadzonej misji - powiedział podczas spotkania z mediami Marszałek Kosicki.
To już drugie stanowisko PAXMAN w naszym Centrum. Przed rokiem pierwsze czepki trafiły na Pododdział Chemioterapii Dziennej – powiedział Członek Zarządu Marek Malinowski i dodał - Doceniamy ten szpital i mamy nadzieję, że ten specjalistyczny sprzęt posłuży nie tylko pacjentom onkologicznym naszego województwa, ale także innych regionów Polski.
Bez wątpienia najbardziej niepokojącym efektem ubocznym chemioterapii jest wypadanie włosów. Zdarzają się pacjenci, którzy odmawiają leczenia w obawie przed utratą włosów, gdyż jest to najbardziej widoczna oznaka raka. Komórki tworzące mieszek włosa dzielą się i mnożą w szybkim tempie, tak jak komórki rakowe. Oznacza to, że chemioterapeutyki mają taki sam wpływ na mieszek włosa jak na komórki raka. Obniżenie temperatury skóry głowy ogranicza krążenie krwi w naczyniach włoskowatych, co wpływa na zmniejszenie ilości chemioterapeutyków docierających do mieszka i w ten sposób wyrządza mu mniejszą krzywdę. Czepek zakłada się na około 30 minut przed wstrzyknięciem leku, kontynuując użycie w czasie podawania oraz po zakończeniu. System jest bardzo elastyczny dla pacjentów i wymaga minimalnego nadzoru pielęgniarskiego. Wieloletnie badania niezależnych ośrodków potwierdziły, że System Paxman Orbis jest bezpieczny i charakteryzuje się wysoką skutecznością od 50 do 90%, na którą wpływa wiele czynników jak np. właściwy dobór czepka, rodzaj i kondycja włosów, pielęgnacja włosów, rodzaj nowotworu i stosowanych leków oraz wiek pacjenta.
Pierwszy na Podlasiu wysokospecjalistyczny sprzęt do diagnostyki śródoperacyjnej i operacji laparoskopowych nowotworów jelita grubego i odbytnicy zasilił Blok Operacyjny BCO. Jego zakup był możliwy dzięki kolejnej dotacji przyznanej Centrum przez Zarząd Województwa. Chirurgia onkologiczna wspomagana obrazowaniem 3D i 4K fluorescencyjnym w zakresie NIR w czasie rzeczywistym znacząco poszerza możliwości diagnostyczne i terapeutyczne.
Laparoskop 3D ze śródoperacyjnym obrazowaniem w świetle bliskim podczerwieni z wykorzystaniem zieleni indocjaninowej będzie wykorzystywany podczas operacji nowotworów przewodu pokarmowego. Dzięki tej technologii chirurg w czasie rzeczywistym ma dodatkowe informacje na temat anatomii naczyń krwionośnych i aktualnej perfuzji krwi oraz spływu chłonnego z guza nowotworowego operowanego narządu – tłumaczy lek. med. Kamil Safiejko, specjalista chirurgii onkologicznej i dodaje - Technologia ta umożliwi przeprowadzenie minimalnie inwazyjnej, radykalnej onkologicznie operacji, zmniejszając przy tym ryzyko powikłań, co ostatecznie wpływa na poprawę odległych efektów leczenia onkologicznego i komfortu życia pacjenta.
W Białostockim Centrum Onkologii w 2018 roku przeprowadzono ok. 230 zabiegów laparoskopowych. W stosunku do roku 2017 ilość zabiegów wzrosła o blisko 77%.
Choroby nowotworowe w 2016 roku były w województwie podlaskim drugą przyczyną zgonów. Stanowiły 24,2% wszystkich zgonów. Problemem województwa podlaskiego są zmiany demograficzne, zgodnie z którymi społeczeństwo województwa jest starsze i nadal będzie się starzeć w szybszym tempie niż reszta kraju. Cel przedsięwzięcia stawia szczególny nacisk na rozwój infrastruktury ochrony zdrowia gwarantującej łatwy dostęp do usług medycznych, podnoszących ich standard.
Realizacja całości przedsięwzięcia stanowi kolejny krok w rozwoju i poszerzeniu możliwości leczniczych naszego Centrum, co jednocześnie podniesie jakość świadczeń medycznych skierowanych do pacjentów onkologicznych województwa podlaskiego.