Ponad 190 osób zostało włączonych do pilotażowego programu koordynowanej opieki nad pacjentami onkologicznymi w województwie podlaskim od początku jego funkcjonowania, tj. od 1 grudnia 2019 roku.

Najwięcej pacjentów, blisko 100 to pacjentki z nowotworem piersi. Na drugim miejscu plasuje się rak jelita grubego – 40 osób, rak gruczołu krokowego – 19, rak jajnika – 17, rak płuca oraz wtórny rak płuca – po 8 pacjentów. Dziś, w BCO odbyła się konferencja prasowa z udziałem Sławomira Gadomskiego, podsekretarza stanu w Ministrerstwie Zdrowia podsumowująca dotychczasową realizację pilotażu onkologicznym w województwie podlaskim w okresie 1.12.2019 - 21.02.2020. W spotkaniu z mediami uczestniczyli także:

  • Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski
  • Marek Malinowski, członek zarządu województwa podlaskiego
  • Maciej Bogdan Olesiński, dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ
  • Dominik Maślach, dyrektor Departamentu Zdrowia UMWP
  • Monika Borkowska, zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia UMWP
  • Marcin Moniuszko, pełnomocnik dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku ds. pilotażu onkologicznego
  • Magdalena Joanna Borkowska, dyrektor BCO
  • dr Dorota Kazberuk, koordynator medyczny ds. pilotażu onkologicznego/ koordynator medyczny ds. nowotworu gruczołu krokowego
  • Aneta Lulewicz-Kalicka, pełnomocnik dyrektora BCO ds. pilotażu onkologicznego
  •  oraz koordynatorzy medyczni:
    • dr n. med. Beata Maćkowiak-Matejczyk – koordynator ds. nowotworów jajnika
    • dr hab. Ewa Sierko – koordynator ds. nowotworów płuc
    • dr n. med. Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz – koordynator ds. nowotworów piersi
    • dr n. med. Dominika Hempel – koordynator ds. nowotworów jelita

Minister Gadomski podkreślił, że pilotaż krajowej sieci onkologicznej to jeden z fundamentów onkologii, które realizuje Ministerstwo Zdrowia - To są dopiero początki pilotażu i dla nas poligon doświadczalny. Teraz chcemy, na etapie pilotażu, efektywnie przetestować to, co planujemy wprowadzić za około rok, jako standard obowiązujący w całym kraju - i dodaje - Białostockie Centrum Onkologii i Uniwersytecki Szpital Kliniczny to ośrodki, które pretendują do tego, by stać się ośrodkami certyfikowanymi, ośrodkami doskonałości, w których pacjent będzie mógł liczyć na najwyższą jakość i kompleksowe podejście w pełnym zakresie.

Marszałek Malinowski podziękował ministrowi w imieniu władz województwa podlaskiego za możliwość realizacji programu onkologicznego na terenie województwa - My, jako zarząd województwa podlaskiego wspieramy i będziemy wspierać wszelkie działania, które mają na celu efektywne zwalczanie chorób nowotworowych. W ciągu ostatnich dwóch lat zainwestowaliśmy w Białostockie Centrum Onkologii blisko 40 mln zł.

Życzę, by ten pilotaż okazał się skutecznym sposobem na walkę z rakiem. By wszelkie podejmowane działania pozwoliły wcześniej rozpoznawać choroby nowotworowe i szybciej stosować skuteczne leczenie - dodał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Aktualnie, pilotażowy program koordynowanej opieki nad pacjentami onkologicznymi realizują cztery województwa: podlaskie, pomorskie, dolnośląskie i świętokrzyskie.

Pilotaż w województwie podlaskim potrwa 18 miesięcy od dnia następującego po dniu podpisania z Funduszem przez świadczeniodawców zmiany umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w celu realizacji pilotażu –  w przypadku województwa podlaskiego - od 01.12.2019 r. – 31.05.2021 r.

Celem pilotażu jest ocena organizacji, jakości i efektów opieki onkologicznej w ramach sieci onkologicznej na terenie województw. Pilotaż koordynowanej opieki to jeden
z elementów Krajowej Sieci Onkologicznej. Najważniejszym zadaniem Krajowej Sieci Onkologicznej jest poprawa sytuacji pacjentów onkologicznych poprzez stworzenie struktury, która zapewni im kompleksową i koordynowaną opiekę onkologiczną, w oparciu o jednolite standardy diagnostyki i leczenia.  Zgodnie z tymi założeniami pacjenci, niezależnie od miejsca swojego zamieszkania, będą mieli zapewniony równy dostęp do świadczeń onkologicznych, będą również monitorowani pod względem postępów i jakości leczenia. Wszystko po to, aby chory onkologicznie nie gubił się w systemie, ale był prowadzony od momentu podejrzenia nowotworu na wszystkich etapach począwszy od diagnostyki, poprzez terapię i rehabilitację.

W województwie podlaskim, Wojewódzkim Ośrodkiem Koordynującym (status w pilotażu)
w zakresie nowotworów: piersi, jelita grubego, jajnika oraz gruczołu krokowego jest Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku, zaś w zakresie nowotworu płuca – Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku, jako Współpracujący Uniwersytecki Ośrodek Kliniczny (status w pilotażu).

Minister Zdrowia w rozporządzeniu wskazał również ośrodki współpracujące:

  • SP ZOZ Wojewódzki Szpital Zespolony im. J. Śniadeckiego (Szpital I poziomu);
  • Szpital Wojewódzki im. dr Ludwika Rydygiera w Suwałkach (Szpital II poziomu);
  • Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży (Szpital I poziomu);
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Białymstoku (Szpital I poziomu).

Ponad 80% wszystkich zgód na udział w pilotażu zebrało od pacjentów Białostockie Centrum Onkologii (155 zgód). W BCO zauważyliśmy znaczny miesięczny wzrost liczby osób włączonych do pilotażu. W grudniu było to 27 pacjentów, w styczniu 65, a do 21 lutego br. 63 osoby.

Po nim kolejno: Uniwersytecki Szpital Kliniczny zebrał 32 zgody, Szpital Wojewódzki im. dr Ludwika Rydygiera w Suwałkach – 3, SP ZOZ Wojewódzki Szpital Zespolony im. J. Śniadeckiego – 1. Żadnej zgody nie zebrały: Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Białymstoku.

Elementy pilotażu sieci onkologicznej:

  • infolinia onkologiczna - Call Center BCO 85 66 46 888 (13 328 - liczba połączeń za okres 1.12.2019 – 21.02.2020; umówienie wizyty w poradni onkologicznej na konsultację lub badania, uzyskanie niezbędnych informacji dotyczących postępowania w przypadku wykrycia nowotworu, przygotowania do wizyty w szpitalu, uzyskanie informacji o współpracujących w ramach regionalnych sieci onkologicznych placówkach/oddziałach onkologicznych w pobliżu miejsca zamieszkania);
  • koordynatorzy leczenia onkologicznego (na koordynatora przypada 40 nowych pacjentów
    w danym miesiącu, których obejmuje opieką onkologiczną w ramach pilotażu, koordynator realnie pomaga pacjentowi już na etapie diagnostyki (pomoc w ustaleniu terminów badań diagnostycznych, porad lekarskich);
  • ankiety profilaktyczne oraz ankieta satysfakcji;
  • tworzenie i wprowadzenie standardów postępowania;
  • wprowadzenie danych (szablony, klasyfikacja TNM);
  • sposób liczenia mierników oraz oceny wdrożenia pilotażu;
  • szczegółowa ocena jakości diagnostyki.

Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku jest jedyną w województwie podlaskim wielospecjalistyczną placówką zajmującą się rozpoznawaniem
i leczeniem chorób nowotworowych. W ubiegłym roku udzielono prawie 95 tys. porad, to wzrost o blisko 10% w porównaniu z rokiem 2018. Wzrosła ilość wykonanych badań mammograficznych ok. 8 tys. 700 w 2019 roku – wzrost o 20% w stosunku do roku 2018.

O blisko 15% zwiększyła się ilość wykonanych badań tomografii komputerowej (2019 – 11 tys. 100; 2018 – 9 tys. 700) i o 17% rezonansu magnetycznego (2019 – 3 tys. 600; 2018 – 3 tys. 100). Na badania kolonoskopowe zgłosiło się ponad 2,5 tys. osób – to wzrost o prawie 11% w porównaniu z rokiem 2018 (*dodatkowo 1000 badań wykonanych w ramach projektu unijnego profilaktyki raka jelita grubego). Odnotowaliśmy także wzrost o 25% liczby przyjętych pacjentów celem podania chemioterapii na Oddziale Onkologii Klinicznej (2019 – 2 tys. 500; 2018 – 2 tys. 020), a także wzrost o blisko 6% w Pododdziale Chemioterapii Dziennej (2019 – 16 tys. 200; 2018 – 15 tys. 300).

  • DSC04091
  • DSC04095
  • DSC04114
  • DSC04155
  • DSC04171
  • DSC04173