Za nami kolejny OnkoRun. W sobotę 11 września na starcie biegu stanęło blisko 300 zawodników, a wśród nich pacjenci onkologiczni, ich rodziny oraz wszyscy, którzy chcieli aktywnie, w przyjaznej atmosferze spędzić z nami dzień w malowniczym Supraślu i okazać wsparcie osobom zmagającym się z nowotworami.

Przed startem wszystkich uczestników powitał marszałek województwa podlaskiego, burmistrz Supraśla oraz dyrekcja BCO.

Ta inicjatywa pokazuje, że możemy wygrać z chorobą nowotworową, że możemy pokazać jedność. Zarówno lekarze, zarówno cały personel medyczny, jak i osoby które chorują, ale też osoby, które udowodniły, że z chorobą nowotworową można wygrać. Powinniśmy takie spotkania robić. To jest też dobry moment na to, żeby ci wszyscy ludzie się poznali i tworzyli pewną jedną całość, jedną taką siłę, która pokaże, że choroba nowotworowa może być wyleczalna – mówił Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

Dyrektor Magdalena Borkowska podkreśliła, że OnkoRun to przede wszystkim możliwość integracji pracowników szpitala z pacjentami:

OnkoRun jest przecudownym wydarzeniem potwierdzającym tezę, że nasi lekarze, nie tylko leczą, ale również są wiarygodni w tym jak postępują. Dbają o zdrowie, chcą biegać, zapraszają swoje rodziny do zdrowotnego trybu życia. My chcemy bardzo integrować się z naszymi pacjentami. To jest dla nas bardzo ważne, żeby czuli nie tylko opiekę medyczną, ale również wsparcie i psychologiczne i  takie wsparcie ludzkie. Supraśl jest cudownym miejscem. Dzisiejszego dnia powiedziałam, że pogoda jest dla bogaczy, a w Supraślu pogoda jest dla biegaczy i na pewno OnkoRun to potwierdza.

Zwodnicy mieli do wyboru trzy dystanse: 10 km, 5 km oraz spacer 2,5 km z personelem BCO. Każdy uczestnik biegu otrzymał od nas pamiątkowy medal. Dochód ze sprzedaży pakietów startowych i koszulek z logo biegu zasilił konto Stowarzyszenia do Walki z Rakiem działającego przy BCO, które od blisko 30 lat wspiera pacjentów i pracowników BCO.

Przewidzieliśmy spacer i możliwość rozmowy z naszymi pracownikami, żeby dopytać, wyjaśnić, zapytać o szczegóły, jakie badania należy wykonać, czy można je wykonać w naszym szpitalu. Statystyki mówią, że od 20-stu do 50-ciu procent spadła ilość wydawanych kart DiLO, czyli spadła ilość zgłaszających się pacjentów na leczenie onkologiczne na bardzo ważnym etapie wczesnej diagnostyki. Myślę, że pandemia wystraszyła ludzi i dlatego tego typu imprezy mają ten strach zmniejszyć, właściwie pokonać – zauważyła dr Dorota Kazberuk, zastępca dyrektora BCO ds. lecznictwa i podkreśliła - Należy się badać, należy nie lekceważyć objawów, ponieważ choroba nowotworowa jest wyleczalna i my mamy na to narzędzia, tylko zachęcamy do wczesnego przyjścia. Aktywność fizyczna jest niesłychanie ważna, to jest bardzo ważne, żeby zażywać umiarkowanego wysiłku fizycznego. Nie należy spędzać tego czasu w domu, zamykać się i stronić od ludzi, należy wychodzić na tego typu imprezy.

Pogram wydarzenia miał na celu aktywizację pacjentów z chorobami nowotworowymi, którzy niejednokrotnie borykają się z pokonywaniem oporów związanych z podjęciem aktywności fizycznej. Podczas wydarzenia BCO wystawiło stoisko edukacyjno - informacyjne promujące badania z zakresu profilaktyki. Osoby zainteresowane miały możliwość uzyskania materiałów edukacyjnych oraz zaproszeń na bezpłatne badania do Centrum. 

Pracownicy Powiatu Białostockiego zadbali o to, by każdy z uczestników eventu znalazł czas na wykonanie szczegółowej analizy składu masy ciała, a uczniowie Centrum Zawodów Medycznych i Społecznych promowali higienę jamy ustnej oraz wykonywali masaże i maseczki pielęgnacyjne. Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych – dzieci mogły bawić się na kolorowym dmuchańcu, wrócić do domu z tatuażem z henny, zrobić zdjęcie z łosiem-maskotką powiatu białostockiego i wziąć udział w losowaniu nagród.  Po biegu na uczestników czekał pyszny, ciepły i pożywny posiłek.

Dziękujemy Fundacji Tworzywa, która pomogła nam profesjonalnie przygotować całą imprezę. Dziękujemy wszystkim naszym Partnerom, bez których ten bieg po prostu by się nie odbył: Województwo Podlaskie, Powiat Białostocki, Hotel Borowinowy Zdrój Wellness SPA & Conference, Stowarzyszenie Pozytywka,  Enea, Lotto Oddział w Białymstoku, Jaz-Bud, Mark-Bud, Jaguar, Gram off on, Brabirds, Rokoko Hair Company Mam piękne włosy, Grupa Chorten, Fundacja Rodziny Czarneckich, HappyBobo, Coloplast Wound and Skin Care, Korona Nieruchomości, Media Sp z o.o., Era Nowych Kobiet Podlaskie, Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Nationale-Nederlanden, Pharmaceris, Nestlé, Augustowianka, Grupa Eurocash, Moc Podlasia, Danone Nutricia, Twoja Klinika, Centrum Zawodów Medycznych i Społecznych - SPWP w Białymstoku, Varimed, Moto Ladies.

Więcej zdjęć na stronie Fundacja Tworzywa

  • Onkorun-1-19