Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, dlatego też już po raz czternasty organizujemy Marsz Nadziei „Rak to nie wyrok”, który adresowany jest nie tylko do naszych Pacjentów, ale także ich rodzin, pracowników szpitala, naszych sympatyków i mieszkańców województwa podlaskiego. Rozpocznie się w niedzielę 10 października br. o godz. 11:00 na Placu Miejskim przy ratuszu i przejdzie ulicami miasta pod siedzibę BCO od strony ul. Warszawskiej w Białymstoku, gdzie zakończy się akcją edukacyjno-profilaktyczną.

Głównym celem Marszu jest podniesienie świadomości społecznej na temat zachorowań na choroby nowotworowe, znaczenia badań profilaktycznych  oraz wykazanie, ze nowotwór wcześnie wykryty jest uleczalny. Marsz Nadziei  ma zachęcić do prowadzenia zdrowego trybu życia, do dbania o siebie i chodzenia regularnie na badania. To również marsz solidarności ze wszystkimi osobami, które chorują lub chorowały na choroby nowotworowe.

W tym roku na terenie szpitala powstanie tzw. miasteczko zdrowia. Chętni skorzystają z badań dermatoskopowych znamion, które wykonywać będzie chirurg onkolog. Pokaz pierwszej pomocy zaprezentują pracownicy Izby Przyjęć BCO. Na stoisku przygotowanym przez Wojewódzką i Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Białymstoku będzie można zbadać poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu smokerlyzerem. Odbędą się także pokazy upośledzenia zmysłu wzroku i równowagi w alkogoglach. Uczniowie Centrum Zawodów Medycznych i Społecznych – SPWP w Białymstoku przeprowadzą instruktaż z rehabilitacji po mastektomii, instruktaż higieny jamy ustnej, wykonają tatuaże z henny oraz masaże dłoni. Uczestnicy wydarzenia będą mogli przeprowadzić analizę składu masy ciała oraz skorzystać z konsultacji z zakresu zdrowej stopy (badania podologiczne). Na stoisku edukacyjno-informacyjnym BCO z zakresu profilaktyki nowotworowej będzie można zmierzyć ciśnienie i poziom cukru we krwi oraz zasięgnąć informacji o realizowanych przez szpital projektach.

Na placu przed BCO wspólnie wypuścimy kolorowe balony do nieba. Będziemy podziwiać występy Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" oraz Akademii Tańca Szał.  Na miejscu se.rwowana będzie gorąca kawa, herbata, czekolada oraz pyszne słodkości od Cukierni Słodka Dama.

Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku (BCO) jest jedyną wielospecjalistyczną placówką w regionie niosącą pomoc wielu ludziom zmagającym się z trudnym rywalem - nowotworem. W BCO działa także Stowarzyszenie do Walki z Rakiem, którego członkami są pracownicy szpitala. Celem Stowarzyszenia jest wspieranie pracy służb medycznych w dążeniach do stworzenia warunków wszechstronnego leczenia, rozwijania form specjalistycznej pomocy medycznej w celu poprawy warunków i możliwości leczenia oraz rehabilitacji chorych cierpiących na choroby nowotworowe.

10.10.2021 plakat Marsz Nadziei